Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSpecijaliSrbija rudarstvo: Srbija...

Srbija rudarstvo: Srbija ispod proseka u proizvodnji mineralnih sirovina

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Kako procenjuje Strategija upravljanja mineralnim resursima Srbije, udeo proizvodnje mineralnih sirovina u Srbiji predstavlja oko 2 posto bruto društvenog proizvoda, što Srbiju svrstava u kategoriju ispod proseka. Na svetskom nivou proizvodnja čvrstih mineralnih sirovina predstavlja 4-8 posto BDP-a.

Sa aspekta sekundarne privredne aktivnosti, u razvijenim državama sveta, učešće u BDP se kreće i do 50 posto. Na primer u EU, mineralne sirovine sa metalskom prerađivačkom industrijom i građevinskom industrijom učestvuje u BDP sa preko 40 posto.

Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije trenutno radi na novom zakonu, koji ima za cilj usklađivanje propisa sa evropskim i svetskim standardima. „Srbija bi uskoro trebalo da dobije novi Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima, što će povećati sigurnost investiranja u taj sektor i doprineti efikasnijem istraživanju mineralnih sirovina“, izjavio je za medije pomoćnik ministra rudarstva i energetike, Siniša Tanacković.

Dobar primer za razvoj rudarstva je afrička država Tanzanija, u kojoj su nakon izmena zakona i stvaranja preduslova za razvoj rudarstva, ukupne direktne strane investicije skočile na 2,6 milijardi dolara u periodu 2001-2010. U istom periodu izvoz raste sa 26 M$ na 1.114 M$, a povećava se broj zaposlenih sa 1.700 na 14.000.

Kako sugeriše Nacionalna alijansa za lokalni razvoj, rudarski sektor i prerađivačka industrija bi mogli da privuku priliv kapitalnih investicija i pomognu u smanjenju nezaposlenosti.

Prema njihovom istraživanju, ukoliko bi se samo 3 posto aktivnih istraživačkih prešlo u eksploatacione dozvole, moglo bi da se otvori pet novih rudnika, a to bi Srbiji donelo i do pet milijardi kapitalnih investicija, kao i 1.000 direktnih i 3.500 indirektnih radnih mesta.

„Istraživanje minerala i metala predstavlja veliki izazov, i zahteva vreme i značajna sredstva. Neretko je potrebno čak 10 ili više godina kako bi se identifikovao i potvrdio kvalitet i obim ležišta. Kompanije ulažu vreme i novac, ali prihoda ni za kompaniju ni za državu nema sve dok se rude ne eksploatišu“,  kaže se u analizi NALED-a.

Šef katedre za ekonomsku geologiju sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, Rade Jelenković, naglašava važnost jačanja srpske konkurentnosti na svetskom tržištu, kako bi se privuklo što više investicija u geološka istraživanje u Srbiji.

„Uloga države se u osnovi svodi na stvaranje povoljnog zakonsko-pravnog ambijenta, koji će omogućiti nesmetane istraživačke aktivnosti u vremenskom periodu koji je dovoljan za potpuno sagledavanje svih geoloških karakteristika ležišta od značaja za njihovo proizvodno aktiviranje, kao i uvođenje poreskog sistema koji je konkurentan u odnosu na druge zemlje sveta“, kaže Jelenković za Ist Mediu.

On sugeriše da je sve stvar balansa između interesa države i investitora, i dodaje da naknade za geološka istraživanja i njihovi iznosi, treba da budu određeni na način koji će omogućiti maksimalnu ekonomsku korist društvene zajednice, u što dužem vremenskom periodu, uz istovremeno očuvanje ekonomskih i drugih interesa nosilaca eksploatacije.

Od 2003 do 2014 godine u Srbiji je realizovano oko 530 projekata geološkog istraživanja mineralnih sirovina, što od strane budžetskih sredstava, a što od strane internacionalnih ulagača. Ukupna ulaganja za dati period iznose više od 300 miliona evra, u toku kojeg je zaposleno preko 600 radnika.

Najveći ulagači su internacionalne kompanije, i to kanadska kompanija Avala Resources sa 117, Rio Sava sa 60, Dunav Minerals 45 (sada u sastavu Avala Resources) i Rakita Exploration (Freeport McMoRan/Reservoir Minerals) sa 15 miliona američkih dolara.

Prema podacima nadležnih ministarstava RS, sredstvima budžetskog porekla, od 2003-2009 godine finansirane su aktivnosti na 18 projekata i 15 studija geoloških istraživanja, za šta je od raspoloživih sredstava potrošeno oko 93 miliona dinara (oko 1 milion evra).

Ipak, velika svetska kriza rudarske i geološke industrije, potresla je i Srbiju, što se najviše može videti iz podatka da je ukupna projektovana vrednost istražnih radova u 2014. godini iznosila samo 2,8 miliona evra, iako su se do 2013. godine u proseku, ukupna godišnja ulaganja u Srbiji kretala od 25-35 miliona evra.

Kako objašnjavaju stručnjaci, surova realnost za industriju je da, iako se velike svote ulažu u istraživanje mineralnih resursa, u proseku samo 3 do 5 posto projekata se razvije u ekonomski isplativa ležišta. Zbog izuzetno visoke rizičnosti, neki eksperti istraživanje upoređuju i sa “igranjem ruleta”.

Izvor; ist>media

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Enlight Renewable Energy započela rad u vetroelektrani Pupin snage 94 MW

Izraelska kompanija Enlight Renewable Energy najavila je početak početnih komercijalnih operacija svoje vetroelektrane Pupin snage 94 MW. Projekat bi trebalo da dostigne pune komercijalne operacije do prvog kvartala 2025. godine, šest meseci pre roka. Vetroelektrana je opremljena sa 16...

Srbija će izgraditi agri-solarnu elektranu snage 800 MW u Vojvodini uz investiciju od 340 miliona evra

U opštini Kula, koja se nalazi u severnom delu Vojvodine, planira se izgradnja agri-solarne elektrane snage 800 MW. Projekat će razviti lokalna kompanija Agrosolar, prema detaljnom planskom dokumentu koji je objavljen na javni uvid. Elektrana će zauzeti površinu od 714...

Rumunija: Uvoz električne energije porastao za 60% u 2024. godini zbog održavanja ključnih elektrana

Uvoz električne energije u Rumuniju porastao je za 60% u 2024. godini u odnosu na prethodnu godinu, uglavnom zbog održavanja ključnih proizvodnih jedinica poput nuklearne elektrane Černavoda, izjavio je Dan Dragan, državni sekretar u Ministarstvu energetike. Dragan je objasnio...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!