Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedSrbija:  Spajanje sa...

Srbija:  Spajanje sa evropskim tržištem struje omogućava referentnu cenu i integraciju OIE

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Zemlje Adria regiona koje nisu deo Evropske unije (EU) još pre ulaska u blok će se integrisati u zajedničko evropsko tržište električne energije. Srbija će se do 2026. spojiti sa Mađarskom, ali još postoje otvorena pitanja koja postavlja EU. Dejan Stojčevski, tehnički direktor srpske berze električne energije SEPEX, u razgovoru za Bloomberg Adriju kaže da je ovaj projekat u početnoj fazi, ali će biti spreman do 2026. 

“Tehnički je sve spremno već od 2026. godine, ali uvek su regulatorna pitanja problematična, čak ne toliko ni regulatorna koliko očekivanja od EU da mora kompletna transpozicija mrežnih kodova da se prebaci u nacionalnu legislativu da bi se krenulo sa integracijom”, navodi on.

Kako dodaje, ranije su se zemlje udruživale na dobrovoljnoj osnovi, a nama je sada nametnuto da moramo prvo sve da transponujemo, pa onda da se spojimo sa Evropom”.

Ko će odlučiti o tome da li je regulatorni deo na pravi način sproveden?

To je još uvek otvoreno pitanje. Koje je prvo telo koje će da proveri da li su zemlje kandidati transponovale sve što je neophodno u nacionalnu legislativu, a onda koje je to telo koje će reći da su zemlje spremne i da mogu od sutra da krenu u projekat spajanja tržišta su jedna od ključnih pitanja koja treba definisati u narednom periodu.

Postoje li na tom području političke prepreke u Srbiji?

Ne, ne postoje nikakve političke prepreke. Ovde je samo pitanje da treba da se definiše ko će sve ovo da sprovede odnosno da potvrdi ko je spreman da se pridruži tom pridruženom tržištu. To još uvek nije definisano ni u jednom dokumentu niti je definisano ko bi to mogao da uradi.

Kakve će koristi imati srpska privreda od integracije?

Postojaće mnoge koristi, ali prvo ću reći za koristi sa aspekta Srbije. Prvo će se dobiti referentna cena, što je vrlo bitno, odnosno ista cena za isti proizvod. Ovo će dati prave signale gde treba investirati u prekogranične kapacitete da bi se omogućila dodatna trgovina. Takođe, radi se o implicitnim aukcijama, što znači da se istovremeno trguje i sa električnom energijom i sa kapacitetima što ubrzava i optimizuje taj proces i prekogranični kapacitet.

Vrlo je bitno da znamo da bez spajanja tržišta nema ni integracije obnovljivih izvora u toj meri u kojoj se očekuje, jer će kroz spajanje tržišta da se dobije prava referentna evropska cena gde će investitori biti sigurni da će moći da prodaju tu električnu energiju na evropskom tržištu. Pored toga, ovo je bitno zbog sigurnosti snabdevanja svake zemlje, jer ćete vi u svakom momentu moći da kupite električnu energiju onoliko koliko vam je treba u trenutku.

Da li će spajanje tržišta biti značajno i za Evropu?

Spajanje će biti veoma značajno i za Evropu. Prvo, to je zajednički mrežni model koji će se uspostaviti kada se sve balkanske zemlje uključe u taj model gde će proračuni biti mnogo precizniji i gde će u celom Adria regionu doći do konvergencije ka jednoj referentnoj ceni, što mislim da je vrlo bitno za ovo tržište. Ovo će dati prave signale investitorima gde da ulažu u budućnosti.

Moram da napomenem da je najveća cena električne energije upravo na Balkanu i u Italiji što će podstaći nove investitore da dođu u ovaj region i da ulažu u izvore električne energije.

Visoka cena električne energije u Italiji je posledica zavisnosti od fosilnih izvora energije. Koliko je to tačno u slučaju Srbije i kakvi su planovi na tom području?

To ne zavisi samo od fosilnih goriva nego i od mreže. Ako imate ograničene kapacitete, vi jednostavno ne možete da nabavite dovoljno električne energije i tu je automatski skuplja električna energija. Ovo spajanje tržišta biće značajno s te strane i Evropi. a pogotovo zemljama Balkana, jer će omogućiti veću integraciju obnovljivih izvora električne energije, prenosi Blumberg Adria.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Termoelektrana na gas u blizini Niša imaće kapacitet od 500 MW, a ne 1 GW kako je prvobitno najavljeno

Mesec dana nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio planove za izgradnju termoelektrane na gas od 1 GW u blizini Niša u saradnji sa Azerbejdžanom, ministar finansija Siniša Mali pojasnio je da će stvarni kapacitet elektrane biti 500...

Srbija: Enlight Renewable Energy započela rad u vetroelektrani Pupin snage 94 MW

Izraelska kompanija Enlight Renewable Energy najavila je početak početnih komercijalnih operacija svoje vetroelektrane Pupin snage 94 MW. Projekat bi trebalo da dostigne pune komercijalne operacije do prvog kvartala 2025. godine, šest meseci pre roka. Vetroelektrana je opremljena sa 16...

Srbija će izgraditi agri-solarnu elektranu snage 800 MW u Vojvodini uz investiciju od 340 miliona evra

U opštini Kula, koja se nalazi u severnom delu Vojvodine, planira se izgradnja agri-solarne elektrane snage 800 MW. Projekat će razviti lokalna kompanija Agrosolar, prema detaljnom planskom dokumentu koji je objavljen na javni uvid. Elektrana će zauzeti površinu od 714...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!