Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Priča o...

Srbija: Priča o Jugorosgas, firmi koja posreduje u nabavci gasa iz Rusije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Iako daleko od očiju javnosti, firma „Jugorosgas“ godinama radi kao posrednik u nabavci gasa između naše zemlje i Rusije, čime indirektno podiže cenu nabavke gasa, a samim tim i troškove naše zemlje, piše nova.rs.

Ona je izuzetak u poslovnom svetu jer nije praksa da je Rusija vlasnik kontrolnog paketa akcija, što je slučaj sa Srbijom. Kršenje konkurencije, vlasništvo umesto manjinskog partnera i ugovor do 2030. su ključne stvari koje treba znate o firmi osnovanoj još 1996. godine.

„Jugorosgas“ je osnovan još za vreme neprikosnovene vlasti SPS 1996. godine, a glavna namena bila je izgradnja gasovodnih sistema, transport i promet prirodnog gasa. Inicijalno, osnovana je na partnerskom odnosu Moskve i Beograda, ali je ruska strana ubrzo stekla većinski paket akcija, dok je JP „Srbijagas“ ostao sa svega 25 odsto kotrole nad preduzećem.

O važnosti ove firme u transportu gasa, još 2006. godine je govorio ministar i lider G17 plus Mlađan Dinkić koji je rekao da je uslov za nabavku gasa bio ili „Jugorosgas“ ili da nemamo gas. Da je bez ove firme nije moguće završiti nijedan posao, potvrđuju i stručnjaci.

Energetski stručnjak Miodrag Kapor kaže za nova.rs da je firma „Jugorosgas“ još tokom devedesetih bila posrednik u snabdevanju gasom iz Rusije ka Srbiji, ali da mi jedini nemamo kontrolni paket akcija.

„Naša zemlja je jedno vreme direktno nabavljala gas iz Rusije, ali se još sredinom devedesetih u posao uključila pomenuta firma, čime smo dobili posrednika u poslu. I druge evropske zemlje taj posao rade preko ‘ćerki firmi’, ali ono što našu zemlju izdvaja jeste to što je Srbija predala većinski paket Jugorosgasa“, kaže Kapor.

On napominje da su Srbija i Rusija imale partnerski odnos, odnosno udeo u vlasništvu bio je 50:50 odsto.

Nakon tog srazmernog odnosa kontrole nad vlasništvom, Kapor podseća da je Vlada Vojislava Koštunice predala većinski paket ruskog strani.

„Od tog momenta Rusija postaje većinski vlasnik, ali to nije sve. Mimo svake logike, Jugorosgas nastavlja da bude posrednik u transportu gasa, odnosno da pregovara sa Srbijagasom. Po ograničenim informacijama koje dolaze do javnosti, oni kao posrednik dobijaju maržu od četiri odsto za posao transporta gasa. To su relativno veliki prihodi“, ističe Kapor, između ostalog za nova.rs.

Budući da je Srbija članica Evropske energetske zajednice, naša zemlja dužna je da poštuje ugovore, ali Kapor za Novu dodaje da ih mi neretko kršimo, izveštava Danas.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija izdaje dozvolu za rad nove jedinice snage 350 MW u termoelektrani Kostolac na ugalj

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije izdalo je dozvolu za rad novoj jedinici B3 u termoelektrani na ugalj Kostolac, čime je postignut značajan napredak u razvoju energetske infrastrukture zemlje. Ova dozvola usledila je nakon prošlogodišnjeg zvaničnog primopredaje jedinice B3...

Srbija: Ministarstvo finansija SAD četvrti put odlaže primenu sankcija za NIS na 30 dana

Za četvrti put od aprila, Ministarstvo finansija SAD produžilo je odlaganje pune primene sankcija za srpsku naftnu kompaniju NIS, pomerajući novi rok na 29. jul 2025. godine. Ovo produženje usledilo je nakon nedavne NIS-ove prijave za posebnu dozvolu koja ima...

Srbija planira novo skladište gasa usred energetskih tenzija u EU i neizvesnosti snabdevanja

Dok Evropska komisija zagovara postepeno ukidanje uvoza ruske energije do 2027. godine, unutrašnje podele unutar Unije prete da ugroze napredak. Mađarska i Slovačka su snažno izrazile protivljenje merama koje se odnose na prirodni gas u predloženom 18. paketu sankcija...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!