Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedSrbija: Poskupljenje nafte...

Srbija: Poskupljenje nafte na svetskim berzama preliva se na domaće pumpe

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Na pumpama i benzin i dizel narednih sedam dana biće skuplji tri dinara po litru. Već drugu sedmicu rastu i cene sirove nafte na svetskim berzama. Cena barela premašuje 90 dolara, što je najviši nivo od oktobra.

Nove cene goriva važiće do sledećeg petka, a diktira ih ne samo kretanje sirove nafte već i kotacije naftnih derivata, a Srbija zavisi od uvoza.

Nove cene goriva važiće do sledećeg petka, a diktira ih ne samo kretanje sirove nafte već i kotacije naftnih derivata, a Srbija zavisi od uvoza.

„Cena sirove nafte je počela da raste još pre dve nedelje, a cena derivata nafte na tom referentnom tržištu je počela da raste tek posle Uskrsa. Znači, to je malo pomereno, ali svakako se odražava i na cenu goriva na našim pumpama“, kaže generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.

Iako je pančevačka reafinerija u jednomesečnom remontu, resorna ministrka je poručila da je tržište dobro snabdeveno. Na zalihama ima nafte i derivata za 80 dana prosečne potrošnje.

„NIS je u prethodnom periodu povećao uvoz kako bi obezbedili više rezervi dok remont traje, i te rezerve su povećne za 50 odsto od normalnih količina. Tako da u tom smislu pratimo i zalihe na tržištu, i one koje su u vlasništvu države, kao i komercijalne rezerve, kako bismo imali dovoljno sigurnosti u slučaju nepredviđenih okolnosti“, tvrdi ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Cenu bareala pogurale su tenzije na Bliskom istoku, koje su otežale brodski trasport nafte. Smanjenje proizvodnje, zemlje Opeka i Rusija, produžile su do juna, pa je novu nervozu na nafnom tržištu uneo i raskorak između ponude i tražnje crnog zlata.

„Podaci za prvi kvartal govore pokazuju da je potražnja povećana za 1,4 miliona barela na dan, više od očekivanoog i projektovanog. Sa druge strane, nemamo porast ponude, nemamo nijednu zemlju koja bi odgovorila ovakvom povećanju potražnje, samim tim dolazi do neravnoteže i porasta cena. Ova cena od 90 dolara je, da kažemo, nova ravnoteža“, smatra Mićović.

Tu novu ravnotežu potkrepljuje i činjenica da se po ceni od 90 dolara već ugovaraju i majske isporuke nafte, prenosi Danas.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Cene Brent nafte, TTF gasa i dozvola za emisiju CO2 beleže fluktuacije u drugoj nedelji aprila

U drugoj nedelji aprila, cene fjučersa na Brent naftu na tržištu ICE ostale su ispod 70 dolara po barelu. U utorak, 8. aprila, ovi fjučersi su dostigli svoju nedeljnu minimalnu cenu od 62,82 dolara po barelu, što je najniža...

Grčka će pokrenuti tender za istraživanje nafte i gasa u moru blizu Krita nakon interesovanja Chevrona

Grčka se priprema da krajem aprila otvori tender za istraživanje nafte i gasa u vodama južno od Krita, kako je najavio ministar energetike Stavros Papastavrou na 10. Delphi Ekonomskom Forumu. Ovaj korak usledio je nakon zvaničnog izraza interesa američkog...

Srbija: NIS suočava se sa problemima u snabdevanju usled pritiska američkih sankcija

Srpska naftna kompanija NIS suočava se sa rastućim izazovima u obezbeđivanju sirove nafte od međunarodnih dobavljača, dok istovremeno gubi domaće kupce koji se okreću alternativnim izvorima goriva. Ovi problemi nastaju usled sve većeg pritiska koji proizilazi iz predstojećih američkih...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!