Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedSrbija: Pad proizvodnje...

Srbija: Pad proizvodnje uglja i uticaj na uvoz struje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Uvoz struje u Srbiju se trenutno praktikuje samo kada je njena cena veoma niska i nije uzrokovan ispadanjem iz rada termo blokova Elektroprivrede Srbije, iako je manjih havarija bilo, ali problem predstavljaju velike rezerve uglja, kupljenog u inostranstvu, zbog čega je smanjena njegova eksploatacija na domaćim kopovima, saznaje Danas.

Uvoz struje, pak prema tvrdnjama Dušana Nikezića, potpredsednika Stranke slobode i pravde, uzrokovan je “neplaniranim ispadanjem iz rada blokova ukupne snage 1.500 megavata” zbog čega je, kako kaže, EPS bio prinuđen da uveze struju i po ceni od 300 evra po megavat-satu.

– Sve učestaliji ispadi proizvodnih blokova se ponovo dešavaju, ovog puta zbog lošeg kvaliteta uglja iz regiona, kao i lošeg održavanja, a mazut ponovo postaje pogonsko gorivo. Ispada da su za godinu dana “nove ere EPS-a” urađene samo dve stvari, višekratno povećanje struje i sramno otpuštanje Miroslava Tomaševića, koji je uveo red u raspalu firmu, konsolidovao proizvodnju i obezbedio sigurnost snabdevanja strujom – izjavio je Nikezić.

On je istakao da je EPS “kičma” Srbije i da vlast već godinama pokušava da je slomi, pa ponašanje ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović i “stručnog menadžmenta” samo potvrđuje njihovu rešenost da isisavanjem para, koruptivnim poslovima, uvozom nekvalitetnog uglja iz regiona, nesposobnim partijskim kadrovima, svesnim prepuštanjem tržišta strancima, zanemarivanjem domaćih investicija i prekomernim zaduživanjem, istraju u toj nameri.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović odgovorila je Nikeziću da EPS ne “puca po šavovima” niti je prinuđen da uvozi struju.

– O stanju u kompaniji najbolje govore rezultati u prvom kvartalu, u kojem je ostvarena dobit od 28,3 milijarde dinara. Neko ko uporno pokušava da se predstavi kao poznavalac energetike i rada Elektroprivrede Srbije bi trebalo da zna da je u toku sezona remonta termo blokova i da zaustavljanje bloka tokom vraćanja u pogon posle remonta nije nikakva havarija, već pogonski događaj tokom optimizacije parametara da bi se podesili sistemi – istakla je ministarka Dubravka Đedović Handanović.

Sagovornik Danasa iz EPS-a koji je želeo da ostane anoniman pak potvrđuje za naš list da je manjih havarija u proizvodnim pogonima bilo ali da to nije dovelo do smanjenja proizvodnje struje u srpskim termoelektranama ali dodaje da je, sa druge strane, redukovana proizvodnja uglja sa domaćih kopova zbog toga što je uvoz iz inostranstva preteran.

– Jednostavno, uglja dobavljenog iz Indonezije i drugih izvora ima previše te je obustavljen njegov dalji uvoz. Stvorene su velike rezerve, ali se to negativno odrazilo na eksploataciju uglja na našim površinskim kopovima. Naime, iako ga ima u priličnim količinama za potrebe EPS-ovih termoelektrana jednostavno nema gde da bude skladišten. Zbog toga je eksploatacija namenski smanjena – objašnjava naš sagovornik.

Podsećanja radi, Srbija je od jula 2022. do avgusta 2023. godine, uvoz uglja iz Indonezije i drugih zemalja povećala za čak deset puta, i za te količine je platila oko 567 miliona evra.

Praksa pak pokazuje, da su uvezene količine bile prekomerne i da su suzbile eksploataciju uglja iz domaćih resursa.

Na pitanje da li je tačno da su u prošli četvrtak uveče u TENT-u ispali iz rada blokovi ukupne snage 1.500 MW što je navodno izazvalo uvoz struje po ceni i do 300 evra po megavat-satu u EPS-u za Danas kažu da je u toku sezona remonta termo blokova i zaustavljanje bloka tokom vraćanja u pogon posle remonta nije havarija , već pogonski događaj tokom optimizacije parametara da bi se podesili sistemi.

– Za realizaciju planiranih investicija neophodna su značajna finansijska sredstva, koja su predviđena trogodišnjim planom poslovanja. Istovremeno, stručni kadar „Elektroprivrede Srbije“ intenzivno radi na izazovima u vezi sa opremom, koja je stara više decenija – navode u EPS-u.

U tom preduzeću sitiču da nisu prinuđeni da uvoze električnu energiju, jer tržišno poslovanje nosi sa sobom profitabilnost kao ključni cilj, a kako su oscilacije cena električne energije od negativnih do preko 100 evra po megavat -satu, stvaraju se i uslovi za optimizaciju profita uz čuvanje sopstvenih resursa na skladištima.

– To je aktivnost koju EPS svakodnevno sprovodi u cilju optimizacije energetskog portfelja. To je trenutno dodatno važno imajući u vidu da je u toku revitalizacija i Reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta“ – kažu u EPS-u.

U tom preduzeću takođe navode da su deponije uglja veoma dobro popunjene ša je plan proizvodnje uglja usklađen sa tim okolnostima.

– Činjenica da je proizvodnja otkrivke u prva tri meseca bila veća za 11 odsto u odnosu na 2023. godinu, jasno govori o napretku, jer je upravo proizvodnja otkrivke preduslov za bolju proizvodnju uglja. Takođe, proizvodnja uglja u prvih pet meseci ove godine je na nivou prošlogodišnje – tvrde u Elektroprivredi Srbije.

Inače, Energetskim bilansom za tekuću godinu predviđen je uvoz 5,5 miliona tona uglja, odnosno 10 odsto više od procenjenog uvoza u 2023.

Procenjeni uvoz uglja u minuloj godini bio je 4,8 miliona tona, što je za 70 odsto više od uvoza u 2022. godini (2,8 miliona tona).

Procenjeno je da proizvodnja struje u ovoj godini biti u iznosu od 40.585 gigavat-sati.

To je za procentni poen više u odnosu na procenjenu proizvodnju u prošloj godini.

Ukupno proizvedene količine struje u Srbiji ipak neće biti dovoljne za domaće potrebe pa je planiran uvoz električne energije u iznosu od 6.401 Gwh, odnosno za 19 odsto više u odnosu na procenjeni uvoz u 2023. godini.

Kada je pak reč o izvozu, sa tranzitom, on je planiran na iznos od 8.050 GWh u 2024. što je za deset odsto više nego pre, prenosi Danas.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Beograd napreduje sa projektima geotermalne energije u cilju postizanja čistijih rešenja za grejanje

Beograd pravi značajan napredak ka uvođenju geotermalne energije, zahvaljujući saradnji između javnog komunalnog preduzeća Beogradske Toplane i Fakulteta za rudarstvo i geologiju. Nedavni istraživački radovi potvrdili su obećavajući potencijal za geotermalnu energiju na nekoliko lokacija u gradu, uključujući Borču,...

Srbija: EPS završio instalacije vetro i solarnih elektrana kao deo nastojanja za zelenom energijom

Elektroprivreda Srbije (EPS) uspešno je završila instalaciju 20. i poslednje vetroturbine na svom prvom vetroparku u Kostolcu, čime je finalizovan projekat obnovljivih izvora energije ukupne snage 66 MW. Istovremeno, svi solarni paneli su postavljeni na obližnjoj solarnoj elektrani Petka, koja...

Srbija osniva SPV Banatski Dvor kako bi nadgledala strateško proširenje gasnog skladišta

Vlada Srbije odobrila je osnivanje nove državne kompanije, SPV Banatski Dvor, sa sedištem u Novom Sadu, koja će upravljati proširenjem jedinstvenog podzemnog gasnog skladišta u Banatskom Dvoru. Projekat proširenja, koji je već u toku, ima za cilj da udvostruči kapacitet...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!