Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Očekuje se...

Srbija: Očekuje se rast uvoza naftnih derivata za 22 odsto i tri puta veća proizvodnja solarne energije u 2024.

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Energetskim bilansom Srbije utvrđeno je da će ukupna raspoloživa energija u 2024. godini iznositi 17,057 miliona tona ekvivalenata nafte (Mtoe), što je za četiri odsto više od ukupne procenjene količine energije za snabdevanje u 2023. godini.

Udeo potrebne količine primarne energije koja će biti obezbeđena iz domaće proizvodnje je 58 odsto, dok će 42 odsto doći iz neto uvoza – a planirano je da u ovoj godini uvoz naftih derivata bude veći za 22 odsto u odnosu na procenjeni uvoz iz 2023. godine, kao i da se uveze 10 odsto više uglja, šest odsto više gasa i 19 odsto više struje, stoji u ovogodišnjem Energetskom bilansu.

U 2024. godini, ako sve bude išlo po planu, uvoz sirove nafte biće manji za devet odsto nego u 2023. dok će domaća proizvodnja pokriti 23 odsto potreba za tim resursom.

Domaća bruto proizvodnja derivata planirana je, međutim, u iznosu od 3,616 miliona tona, a to je za 11 odsto manje u odnosu na procenjenu bruto domaću proizvodnju derivata u 2023. godini, koja je iznosila 4,081 miliona tona.

„Imajući u vidu ukupne potrebe za naftnim derivatima u 2024. godini, kao i planiranu domaću proizvodnju naftnih derivata i raspoložive zalihe, nedostajuće potrebne količine naftnih derivata u iznosu od 1,100 miliona tona obezbediće se iz uvoza, što je za 22 odsto više u odnosu na procenjeni uvoz u 2023. godini„, navedeno je u ovogodišnjem Energetskom bilansu.

Uvoz gasa pokriva 91 odsto potreba

Kada je reč o prirodnom gasu, ukupna domaća proizvodnja u 2024. godini planirana je u količini od 278,707 miliona kubnih metara, što je za 11 odsto manje od procenjene proizvodnje u 2023. godini.

„Uvozom prirodnog gasa obezbediće se preostale potrebne količine u 2024. godini u iznosu od 2.799,1 miliona kubika, što je za šest odsto više od procenjenog uvoza prošle godine“, stoji u Energetskom bilansu.

U tom dokumentu, kojim se utvrđuju godišnji iznosi energije i energenata potrebni za pouzdano, sigurno i kvalitetno snabdevanje krajnjih kupaca energije i energenata, navedeno je i da je za potrošnju planirano 3.077,807 miliona kubika gasa, što je za šest odsto više nego prošle godine, a iz uvoza će stići 91 odsto potrebnih količina.

Čak 28 odsto više uglja iz podvodne eksploatacije

U 2024. iz rudnika sa podzemnom eksploatacijom trebalo bi da dođe 11 odsto više uglja nego godinu dana ranije, a sa površinskih kopova Kolubara i Kostolac sedam odsto više.

„Iz rudnika sa podvodnom eksploatacijom uglja (Kovin) planirana proizvodnja u 2024. godini iznosi 240 hiljada tona, što je za 28 odsto više nego u 2023. godini“, istaknuto je u Energetskom bilansu.

U strukturi domaćih ugljeva lignit učestvuje sa 98 odsto, a dva odsto se odnosi na kameni i mrki ugalj. Od ukupne količine uglja raspoložive za potrošnju, planirano je da se u 2024. godini 89 odsto ove proizvodnje potroši za proizvodnju električne energije u termoelektranama, piše u ključnom energetskom dokumentu.

Planirani uvoz uglja u 2024. godini iznosi 5,5 miliona tona, što je za 10 odsto više od procenjenog uvoza u 2023. godini.

Podsetimo da je prošle godine planirani uvoz uglja u 2023. godini iznosio 4,8 miliona tona, što je za 70 odsto više od procenjenog uvoza u 2022. godini u iznosu od 2,8 miliona tona.

Uvoz struje raste skoro za petinu, skok u proizvodnji iz OIE

Bruto proizvodnja električne energije u 2024. godini planira se u iznosu od 40.585 gigavat – časova (GWh), što je za procentni poen više u odnosu na procenjenu proizvodnju u 2023. godini.

Najviše struje trebalo bi da dođe iz termoelektrana – 25.894 GWh ili 64 odsto, dok će hidroelektrane obezbediti 10.504 GWh ili 25,9 odsto. Elektrane na vetar doprineće energetskom bilansu sa 1.309 GWh, a solarne sa 129 GWh, od kojih 15 GWh stiže od kupaca-proizvođača.

Ukupne potrebe ipak neće biti pokrivene iz domaće proizvodnje, pa planirani uvoz (sa tranzitom) električne energije u 2024. godini iznosi 6.401 GWh, što je za 19 odsto više u odnosu na procenjeni uvoz u 2023. godini.

Foto: Pixabay.com

Sa druge strane, planirani izvoz (sa tranzitom) električne energije u 2024. godini iznosi 8.050 GWh, što je za 10 odsto više od prošlogodišnjeg procenjenog izvoza.

Gubici prenosa i distribucije u 2024. godini planirani su u iznosu od 4.008 GWh, što je za dva odsto više nego godinu dana ranije.

Značajan skok planiran je u oblasti korišćenja obnovljivih izvora energije (OIE) u sektorima solarne i energije vetra. U Energetskom bilansu računa se na korišćenje energije sunca u 2024. godini od 129 GWh, što je za 207 odsto više u odnosu na procenjenu energiju u 2023. godini.

Kod biogasa rast korišćenja se procenjuje na čak 41 odsto, dok je planirano korišćenje energije vetra u 2024. godini 1.309 GWh, što je za 28 odsto više nego prošle godine. Jedina oblast gde se planira ista proizvodnja kao u 2023. godini je geotermalna energija, s tim što Energetskim bilansom nije obuhvaćemo korišćenje putem toplotnih pumpi.

„Radi realizacije ovog energetskog bilansa i obezbeđenja sigurnosti snabdevanja energijom i energentima neophodno je da kompanije obezbede potrebne planirane količine energije i energenata iz domaće proizvodnje i uvoza, kojim će se omogućiti redovno i uredno snabdevanje, da se obezbedi izvršenje svih planiranih remonta i nastavi sprovođenje aktivnosti u cilju povećanja korišćenja OIE i njihovog učešća u Energetskom bilansu„, poručila je Vlada Srbije u zaključku povodom usvajanja ovog dokumenta.

Izuzetno je značajno, kako su istakli, i stvaranje uslova za obezbeđenje adekvatne količine energije i energenta iz domaće proizvodnje u cilju smanjenja uvozne zavisnosti i obezbeđenja sigurnog, pouzdanog i kvalitetnog snabdevanja.

Izvor: biznis.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija i Rusija sarađuju na projektu naftovoda kako bi diversifikovale energetsko snabdevanje i poboljšale energetsku sigurnost

Nedavno su Rusija i Srbija potpisale Memorandum u Sankt Peterburgu o izgradnji zajedničke infrastrukture za transport nafte u Srbiji, konkretno naftovoda koji povezuje Mađarsku i Srbiju. Ovo je izazvalo pitanja o ulozi Rusije u ovom projektu. Srbija traži alternativne rute...

Bosna i Hercegovina: Rekonstrukcija naftnog terminala u Bihaću poboljšaće energetsku sigurnost i stvoriti nova radna mesta

Rekonstrukcija naftnog terminala u Bihaću, koja je započela u julu 2024. godine, predstavlja značajan korak ka unapređenju energetske sigurnosti Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). Terminal bi trebalo da bude potpuno operativan do kraja 2025. godine. Federalni ministar energetike, rudarstva i...

Energetska strategija Srbije: Prelazak na obnovljive izvore i smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva do 2040. godine

Narodna skupština Srbije usvojila je Strategiju razvoja energetskog sektora zemlje koja će trajati do 2040. godine, sa projekcijama do 2050. godine. Ova strategija ima za cilj da preoblikuje energetski pejzaž Srbije, sa fokusom na smanjenje negativnog uticaja na životnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!