Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija mora da...

Srbija mora da 2015. primeni treći energetski paket EU

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Srbija mora da od 2015. u potpunosti primenjuje Treći energetski paket, odnosno nove evropske propise u oblasti energetike, i u toku su pripreme da se Zakon o energetici prilagodi tome, rekla je za EurAktiv Srbija član Saveta Agencije za energetiku Ljiljana Hadžibabić. Ona je rekla da Srbija za sada ne kasni u usklađivanju sa EU na planu energetike. Razdvajanje snabdevanja i distribucije električne energije nije ništa suštinski promenilo za domaćinstva koja će kao i do sada plaćati kroz račun mrežarinu i struju. Te dve delatnosti su razdvojene delom zbog usklađivanja sa evropskim propisima ali je glavni razlog uspostavljanje funkcionalnog slobodnog tržišta, rekla je Hadžibabić.

“Mi smo dužni da primenimo od 2015. takozvani Treći energetski paket. U toku su pripreme da se zakon dopuni onim što nemamo u zakonu a postoji kao obaveza u Trećem energetskom paketu EU”, rekla je Hadžibabić i dodala da će “verovatno u toku iduće godine, negde u prvoj polovini godine biti usvojen taj novi zakon” koji će omogućiti usklađivanje sa propisima EU.

Kako je precizirala, sadašnji Zakon o energetici koji je donet 2011. obuhvata ceo Drugi energetski paket EU i delove Trećeg paketa koji ne podrazumevaju velike organizacione promene ili velika ulaganja a od 2015. će novi evropski propisi morati da se primenjuju u celini.

Hadžibabić je rekla da Srbija za sada ni u čemu ne kasni u usklađivanju sa EU u energetici, kao i da se preduzimaju koraci da se ni ubuduće ne kasni, odnosno da Srbija 2015. bude spremna za kompletnu primenu evropskih energetskih direktiva.

Član Saveta Agencije za energetiku je rekla i da su snabdevanja i distribucije električne energije razdvojeni delom zbog usklađivanjem sa evropskim energetskim propisima, ali pre svega kako bi se omogućilo funcionalno slobodno tržište.

“Glavni razlog za razdvajanje snabdevanja i distribucije (električne energije) jeste to što je snabdevanje u principu tržišna delatnost a distirbucija prirodni monopol i uvek regulisana delatnost”, rekla je ona.

Ljiljana Hadžibabić je rekla da su te dve delatnosti morale da se razdvoje u slučaju da distribucija ima više od 100.000 potrošača i dodala svih pet distribucija u Srbiji imaju više od 100.000 potrošaca.

Ona je rekla da sve države organizuju za male kupce, poput domaćinstava ili zanatskih radnji, takozvani univerzalni servis, odnosno snabdevanje po regulisanim cenama. “Od 2015. godine domaćinstva i mali kupci će moći da kupuju (struju) na tržištu ali, ako se ne snađu na tržištu ili ne žele time da se bave, država organizuje ko će njih da snabdeva po regulisanoj ceni”, rekla je ona.

Hadžibabić je podsetila da je država novoformiranom privrednom društvu EPS Snabdevanje koje će se baviti snabdevanjem, poverila i snabdevanje po regulisanoj ceni, odnosno javno snabdevanje.

Ona je dodala da država tu delatnost može da poveri i nekom drugom licenciranom snabdevaču i da se očekivano opredelila za svoje javno preduzeće koje, kako je dodala, pruža i najjeftiniju uslugu i snabdevanje.

Prema njenim rečima, na tržištu u Srbiji postoji više od 60 snabdevača od kojih je oko 27 aktivno.

Hadžibabić je rekla za EurAktiv da se za domaćinstva i male kupce obuhvaćenim javnim snabdevanjem koje je u nadležnosti EPS Snabdevanje, neće ništa suštinski promeniti u naplati struje.

“Njegov snabdevač, EPS Snabdevanje, platiće mrežaru, odnosno distribuciji i prenosu, onaj deo koji se odnosi na korišćenje mreže i naplatiće od kupca ono što je platio mrežarima i ono što je platio elektranama da mu obezbede tu energiju”, rekla je ona.

Ona je dodala da račun uključuje i mali trošak snabdevača, koji se odnosi na najam prostorija, računare i ljude, kao i nadokandu snabdevaču za obavezu otkupa energije iz obnovljivih izvora.

Izvor EurActiv

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!