Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedSrbija: Investicije NIS-a...

Srbija: Investicije NIS-a u ekološke projekte 

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Sve češće slušamo o potrebi zaštite životne sredine i ulozi biznisa u ovim naporima. Takođe, sve češće se pominje zelena agenda koju realizuju kompanije. Šta tačno znači takvo poslovanje i o kakvim je projektima reč pokušali smo da saznamo u NIS-u, kao jednoj od najvećih energetskih kompanija.

U NIS-u navode da su u ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u našoj zemlji od 2009. godine uložili više od 900 miliona evra, od čega je u „čisto“ ekološke inicijative investirano više od 130 miliona evra. Samo u 2023. godini u realizaciju ekoloških projekata NIS je uložio 801,8 miliona dinara, kažu u ovoj kompaniji.

Značajne investicije

Veliki deo ekoloških investicija realizovano je u Rafineriji nafte u Pančevu, jednoj od najmodernijih u ovom delu Evrope. Puštanjem u rad kompleksa MHC/DHT 2012. godine omogućena je proizvodnja goriva sa sadržajem sumpora manjim od 10 ppm. Druga faza modernizacije Rafinerije završena je puštanjem u rad postrojenja za Duboku preradu 2020. godine, čime je omogućena proizvodnja većih količina najvrednijih goriva, kao i proširenje palete proizvoda na naftni koks. Veoma bitni su ekološki efekti ovog modernog postrojenja, jer se njegovim radom smanjuju emisije SO2 u Rafineriji za 98,8 odsto, praškastih materija za više od 50 odsto i azotnih oksida za gotovo 10 procenata.

Tu je i Aminsko postrojenje kod Elemira u koje je investirano oko 30 miliona evra, a način prerade gasa koji se koristi u ovom postrojenju sprečava dospevanje ugljen dioksida u atmosferu.

U oblasti prometa, NIS na svojim benzinskim stanicama razvija maloprodaju komprimovanog prirodnog gasa koji se proizvodi se na gasnom polju Ostrovo i koji se zbog svojih karakteristika naziva gorivom budućnosti. Takođe, na osam maloprodajnih objekata kompanije na autoputevima u Srbiji postavljeni su punjači za električne automobile.

Koraci u oblasti energetike

NIS je od 2013. godine iskoračio i u oblast proizvodnje i trgovine električnom energijom. U okviru programa kogeneracije NIS je na osam lokacija u Srbiji izgradio male elektrane u kojima se toplotna i električna energija proizvodi iz gasa koji je zbog lošijeg kvaliteta ranije spaljivan na baklji. NIS je započeo proizvodnju struje iz gasa i na bušotini Žombolj u Rumuniji, koju prodaje na rumunskom tržištu.

Veoma značajna investicija NIS-a u oblasti energetike je izgradnja termoelektrane-toplane Pančevo, vredne više od 190 miliona evra, instalisanog kapaciteta 189 MW. TE-TO Pančevo je prva gasno-parna elektrana u Srbiji namenjena za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije sa prirodnim gasom kao gorivom koji je ekološki prihvatljivije od ostalih fosilnih goriva. U njoj se proizvodi toplotna energija za potrebe rafinerije, dok se proizvedena električna energija usmerava u elektroenergetski sistem Srbije.

NIS takođe aktivno radi na razvoju solarnih fotonaponskih elektrana na svojim benzinskim stanicama, čime se pored finansijskih, ostvaruju i značajni ekološki efekti. Plan je da solarni paneli rade na ukupno 45 stanica. Ukupna očekivana godišnja proizvodnja električne energije na ovim objektima iznosiće oko 1600 MWh, sa očekivanim smanjenjem emisije ugljen-dioksida za više od 1700 tona godišnje. U planu je dalji razvoj ovog projekta na drugim lokacijama kompanije.

Energetska efikasnost

Uz sve navedeno, NIS kontinuirano radi na povećanju energetske efikasnosti. Od 2012. do 2023. godine ostvareno je ukupno povećanje energetske efikasnosti za 33 odsto, što takođe donosi racionalnoj upotrebi resursa i zaštiti životne sredine. U NIS-u navode da će i nadalje biti posvećeni realizaciji projekata usmerenih na zaštitu životne sredine, prenosi Blic.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Instalacija solarnih panela u toku na solarnoj elektrani Petka

Instalacija solarnih panela trenutno je u toku na solarnoj elektrani Petka, koja se nalazi na lokaciji od 11,6 hektara. Po završetku, elektrana će imati instalirani kapacitet od 9,75 MW i očekuje se da će godišnje proizvoditi 15,6 GWh električne...

Srpska naftna kompanija NIS izdaje korporativne obveznice u vrednosti od 50 miliona evra

Skupština akcionara NIS-a (Naftna Industrija Srbije) odobrila je emisiju prvih korporativnih obveznica ove kompanije u ukupnom iznosu od 50 miliona evra. Emisija obveznica će se sastojati od 585.500 dugoročnih obveznica, svaka sa nominalnom vrednošću od oko 85,5 evra. Ove...

Bugarska traži veći kontrolu nad Lukoilovom rafinerijom Neftohim Burgas usred potencijalne prodaje

Bugarska vlada zahteva veće ovlašćenje u donošenju odluka u vezi sa rafinerijom Neftohim Burgas, koja je strateški ključna za zemlju i širi region Balkana. Vlada posjeduje "zlatnu akciju" u rafineriji još od njenog prodaje ruskom naftnom gigantu Lukoilu pre...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!