Srbija će i oe kao što je i prošle zime gas skladištiti u Mađarskoj jer Banatski Dvor ni posle 12 godina nije proširen
Energetski sporazumi potpisani pre dva dana na Paliću o gradnji novog naftovoda od Novog Sada do Mađarske, čime će se naša zemlja povezati na naftovod „Družba”, ali i osnivanje novog zajedničkog preduzeća „Srbijagasa” i mađarskog za elektroprivredu MVM trebalo bi da obezbedi sigurnije snabdevanje naftom i gasom ne samo ove već i narednih zima. Pogotovo ako se zna da naftovod ne može biti završen sutra.
Ono što, međutim, pada u oči jesu vrlo šture informacije o novoj zajedničkoj firmi za skladištenje gasa u Mađarskoj. Dok se ne saznaju detalji ugovora jedino može da se pretpostavlja da je do ovoga moralo da dođe jer podzemno skladište Banatski Dvor, gde je većinski ruski vlasnik „Gasprom”, nije prošireno, iako se o tome pričalo proteklih 10 godina. Javnost sve ovo vreme ostaje uskraćena za odgovor gde je zapelo da se ovo skladište proširi sa sadašnjih 450 na 800–900 miliona kubika. Utoliko pre što je u poslednjih osam godina od 2015. potpisano tri sporazuma s ruskom stranom o proširenju – 2015. u Moskvi, 2016, i ponovo 2019, kada ja paraf na sporazum stavio i prvi čovek „Gasproma” Aleksej Miler.
Кako do nadoknade posle otkazanog leta
Ostalo je nejasno i zašto je Srbija i pre dolaska „Gasproma” u Banatski Dvor dozvolila da nema svoje skladište. Ali ako je već bilo tako, a i shvatili smo da od proširenja tog skladišta nema ništa ni sa „Gaspromom”, zašto onda nije realizovana ideja stara 13 godina o gradnji podzemnog skladišta u Itebeju? Taj posao je procenjen na oko 100 miliona evra, što nije malo, ali bi dobit za našu zemlju bila višestruka. S jedne strane energetska bezbednost u svakom času, a s druge komercijalna dobit jer bi gas kupovali kada je jeftiniji i kada ga ima, tankovali ga u svoje skladište, za koje, dakle, ne bi plaćali bilo kome zakup, i prodavali kada je gas skuplji. Skladište se nalazi na oko 40 kilometara od Zrenjanina.
Bilo kako bilo, važno je da gasa bude narednih zima, a očigledno da je zajedničko preduzeće u Mađarskoj bilo jedino rešenje u ovom času, uzimajući u obzir činjenicu da smo i protekle zime gas skladištili u ovoj zemlji. Ministarka energetike Dubravka Đedović je posle potpisivanja na Paliću izjavila da se „Mađarska snabdeva gasom iz Balkanskog toka preko Srbije, a Srbija deo svojih rezervi gasa skladišti u Mađarskoj”.
Кada je reč o izgradnji novog naftovoda, tu su potpisnici sporazuma bili nešto rečitiji pa se zna i da je procenjena vrednost projekta za kapacitet od 5,5 miliona tona godišnje 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda. Planirano je da novi naftovod ide trasom Sazhalombata – Alđe – Roske – Novi Sad, ukupne dužine 304 kilometra, sa potencijalnim produženjem do Soluna i Drača. „Družbom” se inače poslednjih godina transportuje ne samo ruska već i kazahstanska nafta, na šta ta država ima pravo.
Ukupna površina šuma u Srbiji iznosi 40 odsto
Naime, sankcije EU prema Srbiji bile su samo pretnja da kada stupe na snagu hrvatski JANAF neće moći da pruža uslugu kompaniji u većinskom ruskom vlasništvu, NIS-u, ali su ti problemi prevaziđeni. NIS je jedino morao, kao i sve ostale kompanije iz EU, da deo uvezene nafte koja je ruskog porekla zameni naftom drugog porekla. Međutim, ova kompanija nije ni uvozila isključivo rusku naftu, već samo delom.
Resorno ministarstvo saopštilo je tada da posle usvajanja osmog paketa sankcija EU, u kojem zemlje zapadnog Balkana nisu izuzete iz zabrane uvoza sirove nafte iz Rusije morskim putem, sagledava sve mogućnosti da obezbedi diversifikaciju i u oblasti snabdevanja sirovom naftom.
Upitani da prokomentarišu potpisivanje energetskih sporazuma s Srbijom iz kompanije MOL su za „Politiku” istakli da ova mađarska energetska kompanija ostaje uverena da se sigurnost snabdevanja u regionu Centralne i Istočne Evrope može postići samo kroz najbližu moguću saradnju dve zemlje.
Svako novo povezivanje energetske infrastrukture susednih zemalja je dobro došlo i važan je razvoj koji će doprineti sigurnosti snabdevanja energijom za građane regiona i njihove privrede. U skladu sa sporazumom o saradnji vlada Republike Srbije i Mađarske, kompanija MOL otvorena je za tehničku implementaciju naftovoda koji povezuje dve zemlje po najsavremenijim standardima. Započeti su razgovori o izgradnji novog naftovoda između kompanija MOL i „Transnafta”, ali, kako bi se razradili tehnički detalji, potrebno je nastaviti pregovore i blisku saradnju. Pored aspekata sigurnosti snabdevanja, komercijalni interesi kompanija uključenih u projekat svakako se moraju uzeti u obzir u finalnom nacrtu, prenosi Politika.