Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija gradi Transbalkanski...

Srbija gradi Transbalkanski elektroenergetski koridor

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Preduzeće Elektromreža Srbije gradi Transbalkanski elektroenergetski koridor, koji je spaja sa Rumunijom i preko Bosne i Hercegovine (BiH) i Crne Gore, podmorskim kablom povezuje sa Italijom, a vredan je 31 milion evra bespovratnih sredstava.

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović rekla je da je jedan deo projekta uspešno realizovan, jer se Srbija već povezala sa Rumunijom.

“Cilj nam je da se povežemo sa susednim zemljama kako bismo mogli što više električne energije da razmenjujemo, pa i da izvozimo, jer gledamo da podignemo naše proizvodne kapacitete”, rekla je Đedovic.

Istakla je da inicijativa otvoreni Balkan nije samo trgovinska saradnja, već i povezivanje po drugim osnovama.

“Mi u okviru našeg regiona moramo da se povezujemo i energetski, pre svega, da bi naše snabdevanje strujom bilo snažnije, sigurnije, bezbednije i zato je važan ovaj projekat.”

Podsetila je da se Srbija obavezala Sofijskom deklaracijom, kao i sve zemlje u regionu i da će kao i sve zemlje članice EU “da bude odlučna na putu ka zelenoj energiji”.

Evropski komesar za proširenje Evropske Unije Oliver Varheji rekao je da će, zahvaljujući projektu Transbalkanskog koridora, moći dva puta brže da se obavlja trgovina električnom energijom između Srbije i Evropske Unije.

“Energetika je ovih dana svima na umu, ne uvek u pozitivnim konotacijama, s obzirom na bezbednost energetskog snabdevanja. Ovim projektom ćemo proširiti kapacitete mreže, samim tim i pojačati bezbednost snabdevanja”, istakao je Varheji.

Srpska deonica Transbalkanskog koridora duga je 321 kilometar i ima četiri dalekovodna pravca. Dva su završena od rumunske granice do Pančeva i Kragujevac-Kraljevo, a treći i četvrti do granice sa BiH i Crnom Gorom se pripremaju.

Taj prenosni sistem struje, zameniće zastarelu mrežu, smanjiti kvarove i troškove rada i održavanja, a Transbalkanski elektroenergetski koridor biće u funkciji 2027. godine, prenosi Beta.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija izdaje dozvolu za rad nove jedinice snage 350 MW u termoelektrani Kostolac na ugalj

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije izdalo je dozvolu za rad novoj jedinici B3 u termoelektrani na ugalj Kostolac, čime je postignut značajan napredak u razvoju energetske infrastrukture zemlje. Ova dozvola usledila je nakon prošlogodišnjeg zvaničnog primopredaje jedinice B3...

Srbija: Ministarstvo finansija SAD četvrti put odlaže primenu sankcija za NIS na 30 dana

Za četvrti put od aprila, Ministarstvo finansija SAD produžilo je odlaganje pune primene sankcija za srpsku naftnu kompaniju NIS, pomerajući novi rok na 29. jul 2025. godine. Ovo produženje usledilo je nakon nedavne NIS-ove prijave za posebnu dozvolu koja ima...

Srbija planira novo skladište gasa usred energetskih tenzija u EU i neizvesnosti snabdevanja

Dok Evropska komisija zagovara postepeno ukidanje uvoza ruske energije do 2027. godine, unutrašnje podele unutar Unije prete da ugroze napredak. Mađarska i Slovačka su snažno izrazile protivljenje merama koje se odnose na prirodni gas u predloženom 18. paketu sankcija...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!