Izgradnja visokonaponske mreže punit će i državne budžete, jer će se naplaćivati transport struje do Italije.
U Srbiji je počela gradnja najvećeg elektroenergetskog sistema u regiji, a takozvani transbalkanski koridor trebao bi osigurati stabilnost u opskrbi strujom građana Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Italije. Izgradnja te visokonaponske mreže punit će i državne budžete, jer će se naplaćivati transport struje do Italije.
“Plan je da do kraja naredne godine završimo kompletan dalekovod. Paralelno će se raditi i podizanje čelicne konstrukcije koja ne bude završena ove godine i krenuće se sa elektromontažnim radovima. Do kraja 2017. godine plan je da se kompletan dalekovod završi”, istakao je Milivoj Kričak, rukovodilac projekta.
Tada će biti otvorena još jedna trasa, kojom će struja stizati iz Rumunije u Srbiju, i time će biti završena prva faza tog energetskog koridora, koji će spojiti Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju.
“Kada transbalkanski koridor bude završen, ova trafostanica će praktično biti čvorište odakle će se struja dalje usmeravati put”, izvijestio je Al Jazeerin reporter Marko Subotić.
Ulaganje 350 miliona eura
Za Evropsku uniju to je projekat od najvećeg regionalnog značaja, za Srbiju najznačajniji nacionalni projekat, jer dolazi do povezivanja istočnog i zapadnog energetskog bloka, dok će sistem povećati svoju sigurnost i pouzdanost.
“Apsolutno značajno podiže nivo stabilnosti i sigurnosti rada sistema, što energetski i u svakom drugom smislu predstavlja bazu za razvoj država, svih država, pa i Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore”, rekla je Jelena Matejić iz Elektromreža Srbije.
Visokonaponska mreža trebala bi značajno smanjiti gubitke u transportu struje, dok će države kojima koridor bude prolazio ubirati novac od prenosa električne energije do Italije. Transbalkanski koridor bit će završen do 2021. godine i njegovom izgradnjom cijela Srbija, ali i konekcije s Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom, preći će na 400-kilovoltni naponski nivo. Elektromreža Srbije će, u koridor, uz pomoć evropskih fondova, uložiti 350 miliona eura i nastavit će, kako kažu, širiti svoj utjecaj u regionu.
Izvor: Al Jazeera