Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija-Ekskluzivno:Kineske investicije u...

Srbija-Ekskluzivno:Kineske investicije u Srbiji i na Balkanu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Kinezi sve više pokazuju interesovanje za ulaganje u sektor energetike država na Balkanu. Kineska ekonomija je najuticajnija ekonomija na svetu.

U Srbiji se trenutno realizuje jedan od najvećih energetskih projekata, a to je izgradnja novog bloka u termoelektrani „Kostolac“.

Krajem prošle godine potpisan je ugovor sa kineskom kompanijom CMEC o gradnji nove termoelektrane, ali i o proširenju ugljenokopa „Drmno“. Vrednost ugovora je 715,6 miliona evra.

Posle više od 25 godina u Srbiji će se izgraditi novi blok u elektrani.

Planirano je da taj blok bude pušten u rad 2019. godine. Osim izgradnje, radiće se i revitalizacija i odsumporavanje blokova „B1“ i „B2“. Ugovor je sklopljen u okviru Sporazuma Kine i Srbije o ekonomskoj i tehnickoj saradnji u oblasti infrastrukture.

Kineska elektroenergetska korporacija Sinomah Sieniisi-Sieniitisi otvorila je svoje predstavništvo za Evropu u mestu Ub početkom ove godine. Tom prilikompredstavnici kineske korporacije izjavili su da su zainteresovani da ulažu u velike energetske projekte u Srbiji – TE „Kolubaru B“, otvaranje ugljenokopa „Radljevo“, HE „Đerdap 3“, kao i u male hidroelektrane.

Krajem prošle godine potpisan je protokol o saradnji između Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srbije i NR Kine, čime je stvorena platforma za dalju saradnju u oblasti rudarsko-geoloških istraživanja i investiranja u dalju eksploataciju rudnika. Radove će vršiti kineska kompanija BETEC.

Ogromno je interesovanje kineskih kompanija za investiranje u energetski sektor Republike Srbije. U poslednjih nekoliko godina Kinezi pokazuju interesovanje kako za izgradnju novih termoelektrana tako i u izgradnju hidropostrojenja, što bi za energetski sistem Srbije imalo nemerljiv značaj.

Već nekoliko godina se pregovara o izgradnji TE „Pljevlja“ u Crnoj Gori. Jedan od mogućih strateških partnera su i Kinezi. Reč je o kineskoj kompaniji Hubei Power China.Oni su spremni da ulože 275 miliona evra u ovaj projekat. Investicija se odnosi na izgradnju drugog bloka i proširenje kapaciteta rudnika uglja.

U Pekingu je u septembru 2012. godine potpisan ugovor o izgradnji hidroelektrane „Ulog“ na gornjem toku reke Neretve po modelu EPC (inženjering, nabavka i izgradnja) između predstavnika EFT Grupe i kineskog energetskog konzorcija (SINOHYDRO Corporation Ltd, DONGFANG Electric i Kineska razvojna banka).

EFT Grupa je ostvarila pravo na koncesiju eksploatacije električne energije na lokalitetu gornjeg toka reke Neretve, gde će se graditi hidroelektrana „Ulog“. Ukupna investiciona vrednost projekta je 60 miliona evra.

U BiH zvanično je polovinom prošle godinepočela izgradnja TE „Stanari“ , kapaciteta 300 MW.

Zajedno sa modernizacijom rudnika uglja „Stanari“, priključka na prenosnu mrežu, izgradnju pratećih objekata i infrastrukture, u ovaj projekat će biti uloženo oko 600 miliona evra. Osamdeset odsto novca potrebnog za izgradnju termoelektrane obezbeđeno je iz kredita Kineske razvojne banke, a preostalih 20 odsto pribavili su energetska kompanija „EFT grupa“ i konzorcijum poslovnih banaka.

Realizacija ovog projekta započeta je još 2005. godine. Ova termoelektrana će biti prvi energetski objekat u BiH koji će funkcionisati u skladu sa direktivama EU (2001/80/EC) o zaštiti životne sredine.

Kinezi su se prijavili kao mogući strateški partneri za još jedan projekat u BiH, a to je izgradnja bloka 8 u termoelektrani „Kakanj“.

Ukupna vrednost investicije iznosi 600 miliona evra. Nedavno je bosanskim medijim objavljeno da je Kina jedini ponuđač za izgradnju bloka 7 u TE „Tuzla“.

U 2012. godini Kinezi su bili zainteresovani i za investicije u zeničku gasnu elektranu. Na kraju ipak nije došlo do saradnje sa Kinezima u ovom projektu.

Kineske kompanije su bile zainteresovane i za realizaciju projekta TE „Plomin C“ u Hrvatskoj. Hrvati su u prethodnom periodu najviše računali da će im u ovom projektu partner biti nemački RWE, ali Nemci nisu dali nikakvu ponudu. Hrvatske vlasti još uvek nisu odlučile koga će izabrati kao strateškog partnera realizaciju projekta.

Početkom ove godine kineska kompanija CMEC iskazala je interesovanje za izgradnju nuklearne elektrane u Osijeku. Investiciona vrednost projekta je 500 miliona evra.

Region Zapadnog Balkana ima najveći potencijal za rast u Evropi. Kroz investicije strateških partnera sektor energetike u regionu bi mogao dosta da se poboljša i to bi za energetsku stabilnost ovih država bilo od ogromnog značaja. Trenutna situacija je takva da su kineske investicije dominantne u planiranim energetskim projektima.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Pad cena gasa usled stabilnog snabdevanja i geopolitičkih tenzija

Tokom prve nedelje maja 2025. godine, TTF fjučersi za isporuku u junu na ICE berzi trgovali su se po nižim cenama u poređenju sa nedeljom koja je počela 21. aprila i neprekidno su ostajali ispod nivoa od 35 €/MWh....

Region: Pad cena električne energije širom Jugoistočne i Centralne Evrope u 18. nedelji 2025. godine

U 18. nedelji 2025. godine (28. april – 4. maj), cene električne energije širom Jugoistočne Evrope (JIE) i Centralne Evrope značajno su pale, pod uticajem nižih cena gasa, smanjene potražnje i porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora. Cene u svim...

Srbija: Javne konsultacije zakazane za planirani projekat pumpne hidroelektrane Bistrica

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) najavila je da će javne konsultacije za studiju procene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA) za planiranu pumpnu hidroelektranu Bistrica biti održane 13. i 14. maja. Ovo predstavlja ključni korak u regulatornom procesu projekta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!