Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Srbija: Da li je zajednička firma Srbijagasa i MVM Group dobar potez – Pitanje “miraza” podelilo stručnu javnost, ministarka Đedović otklonila sve sumnje!

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Iako se mastilo na sporazumu o osnivanju zajedničkog preduzeća za skladištenje gasa između „Srbijagasa“ i mađarske MVM Group još nije ni osušilo, počele su špekulacije o dobitniku i gubitniku u ovom poslu a razlog za takve nedoumice kriju se u šturim informacijama koje su dospele do javnosti oko ovog posla.

Upravo to je dovelo do raznih nagađanja koja su se kretala od pesimističkih prognoza da je reč o štetnom poslu do onih optimističkih da je ovo dobar potez Beograda. Razlog za ovako suprotne opcije zavisio je od puštanja u etar informacija o tome šta jedna i druga strana kao “miraz” unosi u buduću zajedničku firmu. Pošto je to bilo nedorečeno, a u javnosti se spekulisao da Srbija u temelje firme ugrađuje svoju imovinu a Mađari novac, ne mali broj stručnjaka je smatrao da je to loša opcija i da je ne treba prihvatiti.

Oni oprezniji su tvrdili da je reč o dobrom potezu koje garantuje energetsku stabilnost narednih godina, tim pre što gradnja domaćeg skladišta se već 12 godina prolongira, čime se u trurbulentnim vremenima može ugroziti bezbednost zemlje.

 

Među delom stručne javnosti postoji bojazan da bi ovaj posao mogao biti štetan po nas

Pri tom i jedni i drugi nisu negirali potrebu proširenja skladištnih kapaciteta Srbije niti pak kredibilnost mađarske MVM Grupe, jer je reč o velikoj energetskoj kompaniji koja u svom sastavu ima i nuklerku Pakš. Ta ista kompanija, pre potpisivanja ovog sporazuma, izrazila je interesovanje i za formiranje zajedničke firme sa EPS-om koji bi ustupio 11 malih hidroeletkrana a Mađari novac, ali je sve ostalo samo na nivou informacije. Upravo zbog toga postoji bojazan u delu stručne javnosti da je isti “recept” prepisan i za Srbijagas i da tu kompaniju neće “izlečiti”.

Tu bojazan izrazio je i stručnjak za energetiku Miloš Zdravković jer se malo zna o postulatima za formiranje zajedničkog preduzeća.

– Teško je komentarisati sadržaj sporazuma koji nije dostupan. MVM je pandan našem EPS-u, samo što je mnogo veći jer se bavi i gasom. U svom sastavu ima i nuklearnu elektranu Pakš. To je respektabilna firma i praviti preduzeće sa respektabilnim kompanijama uvek su dobra stvar, samo je pitanje šta ulažemo mi, a šta Mađari. Dakle, nije sporno da pravimo zajedničke projekte, ali mora da se zna šta ulažemo. Ako polazimo od toga da mi dajemo imovinu, a oni pare, to je neprihvatljivo apsolutno i štetno za nas. Ali ako naša i njihova stranu ulažu novac ili imovinu, onda je to dobra opcija. Da bi se znalo šta je u igri mora da se objavi da ne bi bilo nagađanja da od ovog projekta korist imaju samo Mađari-navodi Zdravković za “Blic Biznis”.

“Obe strane imaju interes da formiraju preduzeće”
S druge strane Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas Srbije nema dilemu da obe strane imaju interes da formiraju preduzeće.

– Jedina korisna stvar koju imamo sa Mađarima je naše skladištenje gasa kod njih, jer je podzemno skladište Banatski dvor 50 odsto naše, 50 odsto rusko. Ako pravimo dogovor sa Mađarima da koristimo još veći prostor za skladištenje gasa, formiranje zajedničkog preduzeća je dobra stvar. To preduzeće će imati nekolicinu administrativaca koje će da objedinjuju zajedničke interese nas i Mađara. Snabdevanje preko Ukrajine nalazi se pred velikim upitnikom. Gas prema Mađarima ide preko Srbije, pa je njihov interes da imamo dobre odnose da sprovedemo taj gas. Ako je preduzeće pravljeno iz obostranih interesa, onda je to odgovor-objasnio je Vuletić.

Ova i druga nagađanja prekinula je u sredu ministarka energetike Dubravka Đedović, čime je bar za sada, stavljena tačka na polemike u javnosti oko ovog projekta.

– Apsolutno je neistinita informacija da mađarska kompanija ulaže kapital u novoformirano preduzeće, a da srpska strana daje imovinu. Zajedno ulažemo osnovni kapital kako bismo osnovali novo preduzeće koje će raditi na snabdevanju gasom dela našeg tržišta. Odluke će se donositi zajednički. Ne postoji nikakva skrivena namera, jedina namera je da se unapredi snabdevanje gasom i da se postignu bolje cene za našu privredu i građane-objasnila je Đedović, prenosi Blic.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Vlada planira državne garancije za kredite Srbijagasa u ukupnom iznosu od 201 milion evra

Vlada Srbije priprema se da odobri državne garancije za nove kredite koje će uzeti gasna kompanija Srbijagas. Ako parlament usvoji četiri predložena zakona, ukupna vrednost ovih garancija iznosiće 201 milion evra. U slučaju da Srbijagas ne bude u mogućnosti...

Srbija obezbedila povećano snabdevanje prirodnim gasom iz Rusije pred zimu

Srbija će dobiti povećane količine prirodnog gasa iz Rusije. Pored postojećeg ugovora o snabdevanju koji omogućava 6,3 miliona kubnih metara dnevno po ceni od 299 evra po hiljadu kubnih metara, zasnovanoj na naftnim formulama, Srbija će od 3. novembra...

Mađarska energetska kompanija MVM spremna je da preuzme E.ON-ovo poslovanje sa snabdevanjem u Rumuniji

Mađarska državna energetska kompanija MVM navodno je postigla sporazum o kupovini E.ON Energie, poslovanja za snabdevanje gasom i električnom energijom nemačke grupe E.ON u Rumuniji. Zvanično obaveštenje o poslu očekuje se nakon decembarskih izbora u Rumuniji. MVM takođe planira...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!