Trenutni nivo razvoja balansnog tržišta u regionu zahteva značajne napore zbog uspostavljanja tržišnih principa i omogućavanja efikasnijeg i jeftinijeg balansiranja. Trenutni razvoj na nivou ENTSO-E i Evropske Unije i izrada EB NC-a idu u istom pravcu, pokazujući evropski plan razvoja i integracije balansnog tržišta. I bez obaveza koje proističu iz Povelje o Energetskoj zajednici, Srbija i ostale zemlje Jugoistočne Evrope treba da razvijaju mehanizme balansnog tržišta radi dobrobiti učesnika na svom tržištu.
Postavke modela integracije balansnih tržišta predviđene evropskim mrežnim kodovima i mogućnosti implementacije ovih modela u SMM regulacionom bloku (Srbija, Crna Gora i Makedonija) jesu glavne teme stručnog rada Zorana Vujasinovića, Nebojše Jovića iDušana Vlaisavljevića iz beogradskog Elektroenergetskog koordinacionog centra.
U skladu sa aktivnostimai prema predlozima mrežnih kodova, koji regulišu balansiranje elektroenergetskog sistema,integracija nacionalnih balansnih tržišta električne energije u Evropi može doprineti značajnom napretku u tehničkim performansama elektroenergetskog sistema, stvaranju konkurencije na balansnom tržištu i smanjivanju troškova balansiranja elektroenergetskog sistema. Mogu biti prepoznatadva oblika prekogranične saradnje balansnih tržišta: prekogranična razmena balansne rezerve i prekogranična razmena balansne energije.
U okviru mehanizama prekogranične razmene balansne rezerve u radu su analiziranimodeli zajedničkog dimenzionisanja balansne rezerve unutar regulacionog bloka, razmene balansne rezerve i deljenja balansne rezerve između regulacionih blokova i/ili koordinisanih balansnih oblasti. U delu mehanizama prekogranične razmene balansne energije analizirani su modeli netovanja debalansa, kao i razmene balansne energije u obliku sekundarne i tercijarne regulacije unutar koordinisanih balansnih oblasti. Autori, takođe, analiziraju i dozvoljene metode za obezbeđivanje prekograničnog prenosnog kapaciteta potrebnog za integraciju balansnih tržišta i prekograničnu razmenu balansne energije.
Trenutni nivo razvoja balansnog tržišta u regionu zahteva značajne napore zbog uspostavljanja tržišnih principa i omogućavanja efikasnijeg i jeftinijeg balansiranja. Trenutni razvoj na nivou ENTSO-E i Evropske Unije i izrada EB NC-a idu u istom pravcu, pokazujućievropski plan razvoja i integracije balansnog tržišta. I bez obaveza koje proističu iz Povelje o Energetskoj zajednici, Srbija i ostale zemlje Jugoistočne Evrope treba da razvijaju mehanizme balansnog tržišta radi dobrobiti učesnika na svom tržištu.
Dalji predloženi razvoj je u skladu sa pravcem integracije evropskog balansnog tržišta. Reč je o razmeni balansnih usluga po aukcijskom sistemu, odnosno preko zajedničke liste angažovanja (CMO) za sve vidove razmene balansnih usluga i proizvoda.