Modelovanje i analiza uticaja vetroelektrana na naponske prilike u prenosnim mrežama, tema je ovog rada. Autori M. Mitrović, Ž. Đurišić i J. Stanojević kao primer analizirali su region južnog Banata. Analiziran je uticaj budućih vetrelektrana u ovoj regiji na naponske prilike.
Vetroenergetika je oblast energetike sa najvećim trendom razvoja u poslednjih 15 godina u Evropi. Prema Strategiji razvoja energetike Srbije, kao i postojećih regulatornih okvira za subvencionisanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, u narednih 10 godina očekuju se značajne investicije u ovu oblast energetike u našoj zemlji. Kako je u regiji južnog Banata potencijal vetra veliki, predviđeno je da će se na ovom, geografski relativno malom prostoru, izgraditi vetroelektrane čija je zbirna snaga oko 600 MW. Instalisana snaga vetroelektrana će višestruko premašiti opterećenje petlje na koju se priključuje čak i u režimu maksimalnog opterećenja sistema.
U radu je analiziran uticaj vetroelektrana na kvazistacionarne tokove snaga i naponske prilike za različite uslove Na osnovu analiza tokova snaga kao i dinamičkih simulacija u pogledu promena brzine vetra, iz ovog rada se može zaključiti da predložene vetrelektrane mogu imati pozitivan uticaj na naponske prilike u 110 kV južnobanatskoj mreži jer će u tom delu sistema postojati elementi koji mogu svojom proizvodnjom ii apsorbcijom reaktivne snage da lokalno regulišu napon.
Najbolji efekti se mogu postići ako vetroelektrane rade sa promenljivim faktorom snage u tački priključenja, odnosno sa povratnom spregom po naponu. Kroz simulaciju je pokazano da treba izbegavati radne režime vetroelektrana u kojem one injektiraju značajne vrednosti reaktivne snege, jer postoji mogućnost da naponi na nekim sabirnicama pređu dozvoljene vrednosti koje su propisane Pravilnikom o radu prenosnog sistema.
Imajući u vidu činjenicu da su vetroelektrane priključene u različitim tačkama na analiziranom 110 Kv prstenu, autori smatraju da je potrebno sagledati uslove njihovog koordiniranog rada u pogledu generisanja/apsorbovanja reaktivne snage, kako bi se postigli optimalni efekti u pogledu naponskih prilika i minimizacija gubitaka u prenosnoj mreži.