Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSolarna energana u...

Solarna energana u Badnjevcu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Razočaran odnosom kragujevačkih vlasti i naše države, doktor Vladan Petrović razmišlja da svoju tehnologiju ponudi stranim kompanijama.

Prošlo je leto, a sunce koje je pržilo i sušilo useve išlo je u prilog prof. dr Vladanu Petroviću, vlasniku kragujevačkog preduzeća „Alternativna energija“. Pošto je u teoriji već „ukrotio sunce“, sada se pokazalo da njegova solarna energana, koju je postavio na porodičnom imanju u rodnom Badnjevcu, besprekorno radi i u prirodnim uslovima.

– Ne moram više da brinem ni za struju, ni za toplu vodu – kaže ovaj naučnik koji je zaštitio 36 izuma i objavio više od 50 stručnih radova, najvećim delom iz oblasti obnovljivih izvora energije.

Ovaj sedamdesetogodišnji Šumadinac, ipak, nije sasvim miran. Brine ga to što naša država ne pokazuje nimalo interesovanja za projekat koji bi mogao da joj donese „apsolutnu energetsku nezavisnost“, pa i profitabilne izvozne aranžmane u kojima bi svoje mesto, kroz izradu delova, pronašao veliki broj naših malih i srednjih preduzeća.

Od marta ove godine, kada je „Politika“ objavila prvi tekst o Petrovićevoj solarnoj energani koja radi „24 sata dnevno 365 dana u godini“, ovaj doktor mašinstva je svoj projekat predstavio u Vrnjačkoj Banji i Trsteniku. Saradnja je, prethodno, uspostavljana sa Velikom Planom, a sada je zainteresovana i vlast u Kruševcu.

Odgovor nije dobio jedino iz Vlade Srbije, ni prošle ni ove, a ni iz Kragujevca, grada u kojem je završio mašinski fakultet i čije je vlasti prvo upoznao sa svojim izumom.

Razočaran ovakvim odnosom, doktor Petrović je sada blizu odluke da licencu za svoju solarnu energanu ponudi stranim kompanijama, koje su tokom ove godine strpljivo čekale na povoljne vesti iz Badnjevca, i ovih dana suncem okupanog šumadijskog sela.

– Možda me nisu dobro razumeli, meni novac nije potreban, nudim samo saradnju. Ali ako nadležni u državi i Kragujevcu neće da razgovaraju sa mnom, tu su kompanije iz Nemačke, Engleske, Holandije, Indije i mnogih drugih zemalja koje su zainteresovane da otkupe moju tehnologiju – kaže naš sagovornik, pokazujući pismo o namerama hrvatske firme „Adrija Panos“, uverene u uspeh na izradi sistema „i za centralno grejanje i za proizvodnju struje“.

Profesor Petrović je doktorirao u Nemačkoj, gde je u velikim metalskim koncernima, poput „Tisen krup“, bio na čelu timova koji su se bavili razvojem novih tehnologija. Kada je pre dvadesetak godina odlučio da se vrati, njegova jednina želja je bila da se stavi „na raspolaganje otadžbini“.

Iako u priči našeg sagovornika ima već zaboravljenog romantičarskog patriotizma, reč je o sasvim praktičnom čoveku, koji je precizno izračunao koliko šta košta i kakvu bi korist imala naša zemlja.

– Energana u Badnjevcu je samo prototip u koji su partneri iz britanske kompanije „Stor enerdži“ uložili 250.000 evra. Za kompleksnija postrojenja, poput onog u Velikoj Plani, sa čijim sam vlastima dogovorio saradnju, potrebno je pet puta više novca, ali takva energana bi se isplatila za najviše četiri godine, imajući u vidu cenu gasa – navodi Petrović, objašnjavajući da za razliku od svih solarnih energana u svetu njegova radi tokom cele godine, bez obzira na broj sunčanih dana.

Petrovićeva solarna energana sastoji se od pokretnog koncentratora sa posebnim ogledalima i specijalnog akumulatora valjkastog oblika. Prečnik koncentratora u Badnjevcu je 13, a prečnik i visina akumulatora su osam metara. Energana ove veličine sposobna je da proizvede struju i toplu vodu za 60 stanova površine od po 50 metara kvadratnih. Za Veliku Planu predviđen je koncentrator prečnika 55 metara i akumulator visine i prečnika 22 metra, što je dovoljno da se osvetli i zagreje 5.400 kvadratnih metara, a da se ceo Kragujevac snabde strujom i toplotnom energijom potrebno je napraviti 392 takva koncentratora i samo jedan veliki akumulator, visine i prečnika 90 metara.

Doktor Petrović je svestan da su ovako velika postrojenja skupa, ali napominje da je reč o ulaganjima u budućnost, od kojih bi građani najviše koristi imali kroz očuvanje prirode u koju se više ne bi ispuštao štetni ugljen-dioksid.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!