Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSestra Mila Đukanovića...

Sestra Mila Đukanovića želi srpski nikl

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Iza firme “Srbija nikl”, koja je zainteresovana da ulaže u istraživanje i eksploataciju rude nikla na području Topole, Mokre Gore i Vrnjačke Banje, stoji Ana Kolarević, sestra bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića, saznaje „Blic“ iz dobro obaveštenih izvora.

Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, imao je na umu „Srbija nikl“ kada je saopštio da postoji investitor spreman da na tri lokacije u Srbiji uloži 1,2 milijarde evra u nalazišta nikla, ali nije želeo da kaže o kome je reč.

Sagovornik „Blica“ dobro upućen u najavljena istraživanja tvrdi da je reč o „Srbija niklu“, koji predvodi Ana Kolarević, sestra Mila Đukanovića, jer se ona pre nekoliko dana sastala s ministrom Bačevićem i tada su se vodili razgovori u tom pravcu.

– Sa Anom Kolarević tu je i Radomir Vukčević, bivši profesor na jednom metalurškom fakultetu u Australiji. On je i predstavnik australijske firme „BHP Biliton“, koja ima akcije u „Europijan niklu“, inače kompaniji koja 2006. nije uspela da ostvari nameru da u Mokroj Gori pravi rudnike nikla – navodi naš sagovornik.

Kolarevićeva i Vukčević su, prema njegovim rečima, prethodno tražili dozvolu da za niklom tragaju kod Višegrada, poznatom po izdašnoj žili ove rude. Međutim, tamo su ih glatko odbili.

– U Republici Srpskoj nisu naseli na primamljive spekulacije i transfer tehnologije koja je za građane opasna. Znali su da će time biti uništeni prirodni parkovi i ugroženi najbistriji delovi reke Drine – dodaje naš izvor.

O pogubnosti eksploatacije nikla po zdravlje i ekologiju, kaže on, nije potrebno diskutovati, već samo pogledati dokumentaciju svakom dostupnu na internetu.

– Ruda nikla se odvaja od otpada sumpornom kiselinom, što u radijusu do 100 kilometara izaziva oboljenje čak 40 odsto stanovništva. Srbija po svaku cenu mora da osujeti ambicije Ane Kolarević koje, verovatno ni sam ne znajući o kakvoj se opasnosti radi, podržava i Milan Bačević. Uveravanje da će se selekcija rude vršiti bezopasno ne pije vodu. Da je tako, nikl bi se eksploatisao i u planinama Velsa, gde su ogromna nalazišta, ali ih niko ne dira – tvrdi naš sagovornik.

U Srbiji se na planu eksploatacije nikla još ništa ozbiljnije nije uradilo, pa se, prema rečima dekana Rudarsko-geološkog fakulteta Vladice Cvetkovića, ne može sigurno tvrditi da bi to bila opasnost za životnu sredinu.

– Na mnogim mestima postoje dokazi da je eksploatacija nikla ugrozila prirodu. Međutim, sve zavisi koja je ruda u pitanju i na koji način će se eksploatisati. Moraju prvo da se urade ozbiljne studije i da se vidi šta bi se i na koji način radilo kod nas – smatra Cvetković.

S druge strane, ruski grad Norilsk, gde se iskopava ruda nikla, jedan je od 10 najzagađenijih gradova na svetu. Kako pišu strani mediji, u tom gradu sa 130.000 stanovnika najveći zagađivač su kisele kiše i smog, koji oslobađa 500 tona oksida bakra i nikla godišnje, kao i dva miliona tona sumpor-dioksida. Takav vazduh uzrokuje učestale bolesti disajnih organa, komplikacije u trudnoći i rak pluća.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: Naftne kompanije optužuju Jugopetrol za zloupotrebu tržišta

Udruženje naftnih kompanija Crne Gore formalno je zatražilo od Agencije za zaštitu konkurencije da istraži navodne zloupotrebe tržišne dominacije od strane Jugopetrola. Udruženje, koje se sastoji od oko 15 vlasnika benzinskih stanica, tvrdi da Jugopetrol sprovodi nepravedne prakse tako...

Hrvatska: SOCAR započinje isporuke gasa, proširujući energetski doseg Azerbejdžana u Evropi

Početkom septembra, Državna naftna kompanija Azerbejdžana (SOCAR) započela je isporuke prirodnog gasa Hrvatskoj, kako izveštava Azernews. Ovaj korak, postignut saradnjom vlada Azerbejdžana i Hrvatske uz pomoć PPD-a i MET Group-a, naglašava posvećenost Azerbejdžana da bude pouzdan energetski partner za...

Azerbejdžan planira drastično povećanje izvoza gasa u Srbiju

Azerbejdžan planira značajno povećanje izvoza prirodnog gasa u Srbiju, izjavio je azerski ministar spoljnih poslova Džejhun Bajramov. Dana 2. septembra, Bajramov je saopštio da su Državna naftna kompanija Azerbejdžanske Republike (SOCAR) i srpski Srbijagas postigli sporazum o povećanju godišnjeg...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!