Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Rusi samo u Srbiji većinski vlasnici gasovoda

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Srbija je jedina među osam država koja je sa ruskim “Gaspromom” formirala zajedničko preduzeće za izgradnju gasovoda “Južni tok” kao manjinski partner.

Samo u slučaju Srbije, kompanija “Srbijagas” drži 49 odsto vlasništva zajedničkog preduzeća, dok “Gaspromu” pripada 51 odsto. U ostalim državama, taj odnos je pola-pola.

Sručnjaci upozoravaju da bi Srbija od ovog ugovora mogla da ima više štete nego koristi i pitaju zbog čega je sklopljen takav ugovor. A odgovor izgleda niko ne zna, ili neće javno da saopšti. Svako od učesnika u ovom poslu, ima svoje viđenje, ukoliko je raspoložen da o tome javno priča.

Za “Gasprom” je to “uobičajen način poslovanja u Srbiji”, kako stoji u pisanom odgovoru pristiglom iz Direktorata za informisanje komapnije, na pitanje Alekseju Mileru, koji je ugovor potpisao u ime “Gasproma”, zbog čega se pozicija Srbije razlikuje u odnosu na druge zemalje.

“Prema uobičajenoj poslovnoj praksi u Srbiji, kao i u skladu sa dogovorima sa partnerima, “Gasprom grupa” ima kontrolni paket u NIS-u (56,15 odsto), UGS Banatski dvor (51 odsto) i u osiguravajućoj kompaniji “SOGAZ Srbija” (51 odsto). Dakle, situacija u preduzeću “Južni tok Srbija” nije izuzetak na srpskom tržištu”, piše u odgovoru koji smo dobili od „Gasproma“.

Ni reči, nema po čemu se Srbija razlikuje od Hrvatske, Bugarske ili Mađarske, ili drugih zemalja koji imaju ugovor pola-pola.

Razloge za ovakav dogovor ne zna ni srpski premijer Ivica Dačić, ali zna da je “dogovor postignut u vreme Koštuničine vlade, kada je Tadić bio predsednik”.

– Mi stalno prihvatamo dogovore prethodne vlade, kao što je sada i pitanje dogovora oko Kosova. Ne možete sada reći da ne važi taj dogovor. Ne vidim da je u tome problem jer u samom odlučivanju obe strane su ravnopravne – kaže Dačić za “Blic”.

A Boris Tadić, koji je kao predsednik Srbije sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim decembra 2008. godine potpisao takozvani krovni politički sporazum kao garant za izgradnju gasovoda, rekao je nedavno za Radio “Fokus”, da Srbija nije imala snage da se izbori za drugačiji ugovor.

– Nismo u EU i nismo pošli u razgovore sa pozicija velike snage. A Rusija nije našla za shodno da imamo isti broj akcija – rekao je Boris Tadić.

Stručnjaci ne negiraju da će Srbija imati koristi od izgradnje gasovoda, ali ocenjuju da se može dogoditi da ima više štete, pre svega, kako kaže Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, zbog nedefinisanih odnosa oko naplate tranzita gasa kroz deo gasovoda koji ide kroz Srbiju.

Razloga za ovakav dogovor, koji nije najpovoljniji za Srbiju, ekonomista Ljubomir Madžar vidi i u srpskom dugu Rusiji od oko 30 miliona dolara za ranije isporučeni gas.

“Blic” je pokušao da odgovore na ova pitanja dobije i od Dušana Bajatovića, direktora “Srbijagasa”, od Petra Škundrića, bivšeg ministra energetike, kao i od doskorašnjeg ruskog ambasadora Aleksandra Konuzina, ali niko od njih nije želeo da priča na temu “Južnog toka”.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Predsednik Srbije je razgovarao sa stanovnicima o brigama u vezi sa rudnikom litijuma Jadar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa stanovnicima Podrinja, predstavnicima kompanije "Rio Tinto" i ministrima kako bi razjasnio zabrinutosti o litijumskoj rudarskoj eksploataciji u Ljuboviji. Vučić je istakao opštu zabrinutost javnosti zbog mogućih ekoloških posledica, uključujući uticaj na vodu,...

Rumunija: SIPEX i Menlo Electric-novo partnerstvo za fotonaponske projekte

SIPEX, vodeći distributer građevinskih i završnih materijala koji je kotiran na Bukureštanskoj berzi pod AeRO tržištem (simbol SPX), najavio je novo partnerstvo sa Menlo Electric, značajnim dobavljačem komponenti za fotonaponske sisteme. Sa više od 27 godina iskustva u industriji,...

Grčka ubrzava skladištenje energije novim projektima baterija i hidroelektrana sa pumpanjem

Grčka se pozicionira kao jedan od evropskih lidera u oblasti skladištenja energije, pripremajući se za treći poziv za tender za sisteme za skladištenje baterija i postizanje značajnog napretka u segmentu hidroelektrana sa pumpanjem. Brzi rast proizvodnje vetroelektrana i solarnih...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!