Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRumunija: Tender za...

Rumunija: Tender za OIE biće raspisan krajem marta

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Strani i domaći investitori, proizvođači i lobističke grupe koje je kontaktirao ICIS i dalje su skeptični u pogledu sposobnosti Rumunije da ispuni svoje ciljeve obnovljivih izvora energije za 2022. godinu, uprkos ambicioznim planovima i pristupu finansiranju.

Rumunska vlada planira da raspiše prvi tender za obnovljive izvore energije za 2022. godinu krajem marta i ima za cilj da dodeli 950 MW solarnog kapaciteta, 240 MW baterijskog kapaciteta za skladištenje i 100 MW obnovljivog vodonika, saopštilo je ministarstvo energetike 8. marta.

Zemlja cilja na kapacitet od 6,5 GW do 2026. godine putem različitih tenderskih šema za obnovljive izvore energije sa sredstvima koja dolaze iz rumunskog plana za energetsku tranziciju od 16 milijardi evra za 2022-2030., objavljenog u januaru. Od toga će 15 milijardi evra doći iz fonda EU za modernizaciju i 1,6 milijardi evra iz plana za oporavak i otpornost (RRF).

Vlada planira da pokrene drugi tender za OIE u oktobru i pripremi pravni okvir za šemu ugovora o razlici (CfD) do kraja 2022. godine.

Planirani rumunski ciljevi za obnovljive izvore energije za 2022. godinu izazvali su određeni stepen skepticizma domaćih i stranih investitora, programera, proizvođača i lobističkih grupa zbog sadašnjeg poreza na obnovljive izvore od 80%.

Pogled na tržište

Dva lokalna investitora rekla su ICIS-u da planirani ciljevi za 2022. ostaju neizvesni jer je namet od 80% već narušio poverenje investitora u sektoru obnovljivih izvora energije.

„Planirani tenderi možda neće biti uspešni zbog mogućeg nedostatka interesovanja. Ko će ulagati u zemlju u kojoj su proizvođači iz obnovljivih izvora toliko oporezovani? Ovaj porez šalje izuzetno negativan signal onima koji razmišljaju o ulaganju u nove obnovljive kapacitete u Rumuniji“, rekao je investitor.

U otvorenom pismu objavljenom 2. marta, rumunsko udruženje za energiju vetra, organizacija poslodavaca proizvođača obnovljive energije u Rumuniji i udruženje rumunske fotonaponske industrije pozvali su vladu da ukine porez od 80% ističući da će to dovesti do nelikvidnosti proizvođača energije i ugroziti energetsku sigurnost zemlje.

„S obzirom na trenutnu situaciju na rumunskoj granici, smatramo da će takve mere ozbiljno uticati na energetsku sigurnost Rumunije, podrivajući ulaganja u izvore proizvodnje koji ne zavise od fosilnih goriva, investicije koje su hitno potrebne. Neprihvatljivo je da proizvođači u sektoru obnovljivih izvora koji su uložili više od 10 milijardi evra u rumunsku privredu budu trajno sankcionisani zbog eksplozije cena električne energije. Povećanje proizvodnje obnovljive energije u energetskom miksu dovodi do nižih računa za krajnje potrošače“, dodaje se u pismu lobističkih grupa.

Nacionalni energetski i klimatski plan Rumunije predviđa 2,3 GW vetra, 3,7 GW solarnih i 1,2 GW hidro kapaciteta koji će biti izgrađeni do 2030. godine. Zemlja planira da povuče 3,7 GW kapaciteta na ugalj do kraja 2026. godine kao deo svog planira da u potpunosti napusti karbonski intenzivna goriva do 2032. godine.

Rastuće cene električne energije navele su rumunsku vladu da u novembru uvede porez od 80% na prodaju proizvođača obnovljive energije iznad novih 450 leva/MWh (91 evra/MWh) za period od novembra 2021. do marta 2022. godine.

Vlada trenutno raspravlja da li da ukine porez na obnovljive izvore nakon marta ili da ga produži za još nekoliko meseci, rekli su lokalni učesnici ICIS-u.

„Rumunski porez na obnovljive izvore od 80% je jedina stvar koja nas sprečava da ulažemo u zemlju. Mislim da je ovaj porez prilično visok i ne možemo da planiramo nijednu dugoročnu investiciju tamo“, rekao je evropski programer za ICIS.

Lokalni proizvođač je rekao da je većina rumunskih proizvođača obnovljivih izvora zaštitila svoju prodaju na osnovu dugoročnih ugovora.

Troškovi balansiranja u Rumuniji su veoma visoki i novi porez od 80% ne uzima u obzir druge troškove, dodao je isti izvor.

Neto prihodi su fiksni, a proizvođači iz obnovljivih izvora „nemaju koristi od skokova cena električne energije, tako da se oporezuju za benefite koje nisu ostvarili na bazi svoje proizvodnje što dovodi do negativne zarade“, rekla je lobistička grupa WindEurope u saopštenju 23. februara.

Izvor: icis.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija će prioritetizovati blokirane hidroenergetske projekte kao pitanje nacionalne bezbednosti

Rumunija planira da označi svoje nedovršene hidroenergetske projekte kao pitanja od nacionalne bezbednosti, prema rečima privremenog predsednika Ilija Bolojana. Zakonodavstvo koje će ubrzati ove projekte trebalo bi da bude pripremljeno u maju. Mnogi od tih projekata, koji su bili blokirani...

Rumunija: Hidroelectrica beleži pad proizvodnje od 38% u prvom kvartalu 2025. godine, potvrđuje isplatu dividende od 800 miliona evra

Rumunski proizvođač električne energije u državnom vlasništvu Hidroelectrica zabeležio je oštar pad proizvodnje električne energije u prvom kvartalu 2025. godine, pri čemu je bruto proizvodnja opala za 38% na 2.735 GWh. Neto proizvodnja pratila je ovaj pad, takođe smanjujući...

Rumunija: OMV Petrom beleži pad profita od 24% u prvom kvartalu 2025. godine, planira rekordnu godinu ulaganja

OMV Petrom, vodeća rumunska naftna i gasna kompanija, izvestila je o padu neto profita od 24% u prvom kvartalu 2025. godine, koji je iznosio 220,9 miliona evra. Pad profitabilnosti usledio je nakon perioda visokih zarada u prethodnim godinama, koje...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!