Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRumunija: Spot cena...

Rumunija: Spot cena u januaru gotovo prepolovljena – 141 evro po MWh

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Rumunska spot cena električne energije značajno je pala u prvom mesecu 2023. godine, kao posledica visoke proizvodnje hidroenergije i pada potrošnje.

Prosečna ponderisana cena na dan unapred tržištu rumunske berze OPCOM u januaru iznosila je 692 leva (oko 141 evro) po MWh. Ona je znatno niža nego prethodnog meseca, pa čak i nego pre godinu dana. 

Tako je u decembru 2022. prosečna cena iznosila 1.303 leva (266 evra) po MWh, znači da pad u januaru u odnosu na decembar iznosi skoro 47 odsto. 

Pre godinu dana, u januaru 2022, dan unapred cena je iznosila 949 leva (194 evra) po MWh – pad cene u januaru na godišnjem nivou iznosi 27 odsto.

Ovaj pad cena dogodio se u uslovima povećanje proizvodnje električne energije u januaru – značajno većeg doprinosa vetroturbina i hidroelektrana, posebno u drugoj polovini meseca. 

Naime, u pojedinim intervalima rumunska nacionalna proizvodnja se približila pragu od 10.000 MW po satu – dostižući 27. januara uveče 9.800 MW.

S druge strane, potrošnja električne energije je naglo pala, dostižući maksimalno 8.000 MW u vršnim satim, što je znatno ispod nivoa u istom periodu 2022.

Istovremeno, nuklearna elektrana je radila punim kapacitetom a proizvodnja  gasnih elektrana je povremeno prelazila i prag od 1.800 MW. Zahvaljujući tome Rumunija je tokom većeg dela januara bila neto izvoznik električne energije, omogućavajući pad spot cena u regionu.

U pojedinim intervalima van pika, na primer u jutarnjim časovima 22. i 27. januara, izvoz se približio fizičkim granicama kapaciteta interkonekcija, dotižući skoro 2.900 MW po satu.

Rumunsko spot tržište je veoma likvidno – prema poslednjim dostupnim podacima, u decembru 2022. godine, volumen trgovine na dan unapred tržištu dostigao je 46 odsto ukupne potrošnje u zemlji, odnosno 2,7 TWh električne energije.

Sign up for updates & special reports

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: EDP otvorio solarnu elektranu Albina od 60 MW u blizini Temišvara, povećavajući kapacitet obnovljive energije

Portugalska energetska kompanija EDP svečano je otvorila novu solarnu elektranu u blizini Temišvara, označivši značajan korak u razvoju obnovljive energije u Rumuniji. Solarna elektrana Albina, instalisane snage 60 MW, sada je najveći solarni projekat u okrugu Timiš. Elektrana Albina je...

Rumunija: Potrošnja struje blago porasla početkom 2025, dok proizvodnja i primarni energenti opadaju

Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), potrošnja struje u Rumuniji u prva četiri meseca 2025. godine dostigla je 16,95 TWh, što predstavlja povećanje od 1,5% u poređenju sa istim periodom 2024. godine. Industrijska potrošnja električne energije dostigla je...

Rumunija: ANRE odobrila izgradnju vetroparka Ialomita Nord kapaciteta preko 246 MW

Energetski regulator Rumunije (ANRE) odobrio je izgradnju vetroparka Ialomita Nord, velikog projekta obnovljive energije sa planiranim kapacitetom većim od 246 megavata (MW). Projekat razvija portugalska energetska kompanija Greenvolt preko svoje rumunske podružnice Tandarei Solar. Ialomita Nord će postati jedan od...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!