Izbijanje pandemije koronavirusa direktno utiče na cene električne energije. Proizvođači su u prethodnim nedeljama snizili cene fjučersa za nekoliko desetina leva.
Na centralizovanom tržištu za bilateralne ugovore – model kontinuiranih pregovora (PCCB-NC), na berzi OPCOM, zabeležen je pad cena, usled snažnog zastoja ekonomskih aktivnosti, kao posledica pandemije koronavirusa.
Obim trgovine takođe je značajno smanjen, a kretanje cena terminskih ugovora može biti važan pokazatelj za buduća dešavanja.
Tako je 3. marta Petrom, koji upravlja gasnom elektranom Brazi, prodao ČEZ-u električnu energiju sa isporukom tokom cele 2021. godine po ceni od 266 leva (55 evra) po MWh, snage 2 MW po satu. Petrom je takođe 6. marta zaključio sa ČEZ-om sličan ugovor, po ceni od 264,8 leva (54,8 evra) po MWh.
Međutim, 27. marta Petrom je zaključio dva ugovora, takođe za isporuku 2021. godine, po ceni od 235 leva (48,6 evra) po MWh. Jedan sa distributivnom kompanijom Elektrika Transilvania Nord (najverovatnije za sopstvenu tehnološku potrošnju), snage 5 MW po satu, a drugi sa snabdevačem Elektrika Furnizare, snage 4 MW po satu.
Tako je isti prodavac smanjio cenu za više od 11%, za isti tip ugovora, u periodu od samo tri nedelje.
Sličan obrazac može se primetiti i kod Hidroelektrike, koja je 6. marta potpisala ugovor sa snabdevačem Elektrika Furnizare, po ceni od 264,6 leva (54,7 evra) po MWh za isporuku 2021. godine, snage 10 MW po satu. Hidroelektrika je 17. marta prodala pakete sa istim rokom isporuke, snage 5 MW po satu, po ceni od 255 leva (52,7 evra) po MWh, kompanijama Elektrika Transilvania Nord i Transelektrtika.
Industrisijska potrošnja naglo je smanjena u poslednjem periodu, a očekuje se još veći pad zbog. ČEZ, distributer električne energije u jednom od osam mrežnih oblasti u Rumuniji, obaveštava da je 120 velikih potrošača u njegovoj oblasti, Oltenia, poslalo informacije u vezi sa smanjenjem potrošnje električne energije, dok su neki objavili da će u potpunosti prestati sa radom od 1. aprila. Potrošnja na visokom naponu, na kome se napajaju veliki potrošači, smanjena je za čak 40%.
Izvor: e-nergia.ro