Vlada Rumunije odobrila je novi Memorandum o projektu Rovinari, kojim se predviđa osnivanje kompanije za imlementaciju projekta, prenosi sajt serbia-energy.eu
Rumunske vlasti, na čelu sa premijerom Viktorom Pontom, i China Huadian Engineering company (CHEC), dogovorili su nastavak realizacije projekta za izgradnju nove energetske jedinice Rovinari, za koju je tender rapisan 2012.
Prema saopštenju Vlade, elektrana će imati kapacitet 600 MW i trebala bi početi sa radom 2019.
Projekat tipa „grin-braun fild“ vodiće mešovita kompanija CHEC – Energetski kompleks Oltenia. CHEC će u prvoj fazi projekta osigurati najmanje 30 odsto ukupne vrednosti investicije i obezbediti buduće finanisranje, dok će Oltenia obezbediti zemljište i zgrade.
Ukupna vrednost projekta, u skladu sa Studijom izvodljivosti, iznosi 847,6 miliona evra, sa periodom otplate od oko 12 godina.
Iz saopštenja je jasno da će rumunska strana obezbediti samo deo opreme i materijala potrebnih za izgradnju,ida će kineski partner doneti svoju opremu. U skladu sa bankarskim propisima u Kini, investitor mora da priloži dokaz da je 60 procenata opreme koja se koristi proizvedeno u Kini.
Izgradnja elektrane, koji će koristiti ugalj iz rudnika Rosai, Tismana i Pinoasa, koji su u vlasništvu EK Oltenia, doneće benefite za kompaniju ali i rumunsku ekonomiju – 4.000 radnih mesta tokom realizacije projekta, prihode od prodaje 4,6 miliona tona lignita godišnje, što znači obezbeđivanje 3.000 radnih mesta i otvaranje 1.800 novih radnih mesta, kao i stabilnost za rumunski energetski sektor, navodi se u saopštenju.
China Huadian Engineering company je izabrana za investitorau konkurenciji sa japanskim Marubenijem, na međunarodnom tenderu koji je sproveden u maju 2012.
CHEC se bavi proizvodnjom teške mehanizacije, tehnologije za preradu vode i zaštitu životne sredine, izgradnjom elektrana i proizvodnjom energije iz nekonvencionalnih izvora. Kompaniju je 2002.osnovala kineska Vlada, zajedno sa četiri druge korporacije. Skupa, ovih pet korporacija kontrolišu 45 procenata energetskih kapaciteta u Kini, prenosi sajt serbia-energy.eu
Izvor; Serbia Energy