Planovi razvoja rumunske mreže za prenos električne energije, kojom upravlja Transelektrika, predviđaju veliko povećanje kapaciteta interkonekcije sa susednim mrežama, prema izjavama zvaničnika kompanije.
Uvozni kapacitet Rumunije trenutno iznosi 2.500 MW, a on će u 2030. godini premašiti 4.200 MW, rekla je na energetskoj konferenciji Daniela Bolborici, menadžer za razvoj mreže u Transelektriki.
Ona je dodala da će za potrebe evakuacije proizvodnje iz jugoistočnog dela zemlje, gde je planirana izgradnja vetroparkova i proširenje nukelarne elektrane Cernavoda, biti izgrađena nova linija Cernavoda – Stalpu, dok će linija Stalpu – Brazi zapad biti podignuta na 400 kV a linija Stejaru – Gheorghieni obnovljena.
Na području Dobrogee Transelektrika ima dva nova projekta, a nakon nakon njihove realizacije biće upostavljena i nova linija Stalpu – Brasov.
Na jugozapadu Rumunije postoji nova linija Đerdap – Rešica, koja će, zajedno sa trafostanicom u Rešici, omogućiti interkonekciju sa Srbijom. Osa se nastavlja sa linijom Rešica – Temišvar, sa prelaskom na 400 kV. Na severu Rumunije, linija Sučava-Kluž omogućava evakuaciju velikih kapaciteta.
Postoje projekti od zajedničkog interesa, na spisku Evropske komisije, za koje je kompanija obezbedila evropska sredstva, navodi Bolborici.
Realni interkonektivni kapacitet Rumunije sa zemljama u okruženju iznosi ukupno 2.500 MW za uvoz i 2.350 MW za izvoz.
Uz pomoć pomentih projekata kapacitet sa Bugarskom, Srbijom i Mađarskom do 2025. godine će dostiću 3.700 MW za uvoz i 3.350 MW za izvoz, odnosno do 2030. godine – 4300 MW za uvoz i 4.250 MW za izvoz, rekla je Bolborici.
Rumunija je neto uvoznik električne energije
Rumunija je već dve godine neto uvoznik električne energije, zbog manjka proizvodnih kapaciteta ali i poskupljanje električne energije usled rasta troškova sertifikata za emisije.
Deficit se produbljuje iz godine u godinu. Tako je u 2020. uvezeno je 6,8 TWh dok je izvoz iznosio 4 TWh, dok je u 2019. godini uvezeno 5,5 TWh i izvezeno 4 TWh.
Izvor: e-nergia.ro