Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRumunija: Kapacitet za...

Rumunija: Kapacitet za uvoz električne energije povećava se na 4.200 MW

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Planovi razvoja rumunske mreže za prenos električne energije, kojom upravlja Transelektrika, predviđaju veliko povećanje kapaciteta interkonekcije sa susednim mrežama, prema izjavama zvaničnika kompanije.

Uvozni kapacitet Rumunije trenutno iznosi 2.500 MW, a on će u 2030. godini premašiti 4.200 MW, rekla je na energetskoj konferenciji Daniela Bolborici, menadžer za razvoj mreže u Transelektriki.

Ona je dodala da će za potrebe evakuacije proizvodnje iz jugoistočnog dela zemlje, gde je planirana izgradnja vetroparkova i proširenje nukelarne elektrane Cernavoda, biti izgrađena nova linija Cernavoda – Stalpu, dok će linija Stalpu – Brazi zapad biti podignuta na 400 kV a linija Stejaru – Gheorghieni obnovljena.

Na području Dobrogee Transelektrika ima dva nova projekta, a nakon nakon njihove realizacije biće upostavljena i nova linija Stalpu – Brasov.

Na jugozapadu Rumunije postoji nova linija Đerdap – Rešica, koja će, zajedno sa trafostanicom u Rešici, omogućiti interkonekciju sa Srbijom. Osa se nastavlja sa linijom Rešica – Temišvar, sa prelaskom na 400 kV. Na severu Rumunije, linija Sučava-Kluž omogućava evakuaciju velikih kapaciteta.

Postoje projekti od zajedničkog interesa, na spisku Evropske komisije, za koje je kompanija obezbedila evropska sredstva, navodi Bolborici.

Realni interkonektivni kapacitet Rumunije sa zemljama u okruženju iznosi ukupno 2.500 MW za uvoz i 2.350 MW za izvoz.

Uz pomoć pomentih projekata kapacitet sa Bugarskom, Srbijom i Mađarskom do 2025. godine će dostiću 3.700 MW za uvoz i 3.350 MW za izvoz, odnosno do 2030. godine – 4300 MW za uvoz i  4.250 MW za izvoz, rekla je Bolborici.

Rumunija je neto uvoznik električne energije

Rumunija je već dve godine neto uvoznik električne energije, zbog manjka proizvodnih kapaciteta ali i poskupljanje električne energije usled rasta troškova sertifikata za emisije.

Deficit se produbljuje iz godine u godinu. Tako je u 2020. uvezeno je 6,8 TWh dok je  izvoz iznosio 4 TWh, dok je u 2019. godini uvezeno 5,5 TWh i izvezeno 4 TWh.

Izvor: e-nergia.ro

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bugarska: Shell dobija dozvolu za istraživanje nafte i gasa u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Crnog mora

Shell Exploration and Production, podružnica kompanije Shell, spremna je da započne istraživanje nafte i prirodnog gasa u Bloku 1-26 Khan Tervel, koji se nalazi u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Bugarske na Crnom moru, uz odobrenje dozvole. Ovu najavu je dao...

Region: Mađarska i Bugarska rešavaju pitanje tranzita ruskog gasa usred američkih sankcija

Mađarska i Bugarska postigle su sporazum o nastavku tranzita ruskog gasa, uprkos nedavnom nametanju američkih sankcija "Gazprombanku", finansijskoj instituciji koja obrađuje uplate za ruske energetske isporuke. Ovaj dogovor, koji je prenio Bloomberg, potvrdio je 13. decembra mađarski ministar spoljnih...

Region: Moldavija proglašava vanredno stanje usled krize u snabdevanju ruskim gasom

Moldavski parlament je 13. decembra izglasao uvođenje nacionalnog vanrednog stanja na 60 dana, počevši od 16. decembra, kao odgovor na predstojeći prekid snabdevanja ruskim gasom. Ova odluka ima za cilj obezbeđivanje snabdevanja energijom za Moldaviju, posebno za separatističku regiju...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!