Rumunski proizvođač električne energije Hidroelectrica dodelio je ugovor za izgradnju svoje prve plutajuće solarne elektrane, koja predstavlja ključnu komponentu pilot-projekta Nufarul. Ova inicijativa predstavlja značajan korak za kompaniju, jer započinje integraciju plutajuće fotonaponske tehnologije u svoj portfelj obnovljivih izvora energije.
Ugovor je dodeljen putem otvorenog javnog tendera, koji je u početku procenjen na više od 9,4 miliona evra (bez PDV-a). Prijavljene su dve ponude, a pobednička u iznosu od 7,8 miliona evra (bez PDV-a) podneta je od strane kompanije Waldevar Energy. Projekat će trajati 14 meseci, od čega će 10 meseci biti posvećeno izgradnji.
Ovo je prvi Hidroelectricin projekat u oblasti plutajuće solarne energije. Pilot-projekat Nufarul podrazumeva instalaciju plutajuće solarne elektrane na akumulaciji kojom upravlja kompanija, sa ciljem diversifikacije izvora obnovljive energije i povećanja proizvodnih kapaciteta. Korišćenjem postojećih vodenih površina, projekat omogućava efikasno korišćenje postojeće infrastrukture, kombinujući solarnu i hidroenergiju radi veće operativne efikasnosti.
Pored povećanja proizvodnje čiste energije, inicijativa ima za cilj da izgradi ekspertizu kompanije u oblasti solarnih tehnologija, otvarajući put za slične projekte na drugim hidroenergetskim lokacijama.
Plutajuća solarna elektrana biće locirana u okrugu Olt, na jugu Rumunije, na akumulaciji hidroelektrane Ipotesti. Biće opremljena visokoefikasnim solarnim panelima snage 620 W, inverterima od 100 kW i energetskim optimizatorima, sa ukupnim instaliranim kapacitetom od 10 MW. Očekuje se da će elektrana proizvoditi oko 13,4 GWh električne energije godišnje.
Realizacijom ovog inovativnog projekta, Hidroelectrica učvršćuje svoju ulogu u tranziciji Rumunije ka obnovljivim izvorima energije, oslanjajući se na inovacije i postojeću imovinu kako bi proširila održivu proizvodnju električne energije.