Danska kompanija za obnovljive izvore energije European Energy, koja razvija, finansira, gradi i upravlja vetro i solarnim parkovima, kao i postrojenjima za hidorgen i kapacitetima za skladištenje širom sveta, osnovala je podružnicu u Rumuniji, u sklopu planova za širenje svog međunarodnog prisustva i strategije da postane vodeći igrač na lokalnom tržištu, navodi se u saopštenju za javnost.
„Rumunija se priprema za značajan rast u oblasti obnovljivih izvora energije, što će dovesti do velike transformacije lokalnog energetskog sektora, a takođe i do mnogih koristi za potrošače i životnu sredinu. Trendovi u svetu su vrlo jasni: tehnologija i cene ubrzaće razvoj obnovljive energije u narednim godinama i srećan sam što mogu doprineti zelenoj tranziciji Rumunije, zemlje koja se smatra jednim od naših prioriteta na globalnom nivou“, kaže Ioannis Kalapodas, šef kancelarije predstavništva kompanije European Energy u Bukureštu.
European Energi ulazi na lokalno tržište u trenzutku kada Rumunija namerava da doda novih 6,9 GW kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine. Procenjuje se da će više od 3,7 GW ovog kapaciteta činiti solarni projekti. Rumunija namerava da dostigne udeo od 30,7% u finalnoj potrošnji energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine.
Ovaj ambiciozni cilj obezbeđuje Rumuniji važnu ulogu u regionu Centralne i Istočne Evrope i imaće veliki uticaj na smanjenje emisije CO2 u zemlji, kaže investitor.
Trenutno, Rumunija ima ukupni instalirani kapacitet od 3 GW u vetroparkovima i skoro 1,4 GW u solarnim elektranama, prema zvaničnim podacima Nacionalne regulatorne agencije za energetiku. To znači da će se postojeći kapaciteti za proizvodnju električne energije iz ovih obnovljivih izvora više nego udvostručiti do kraja 2030. godine, navodi kompanija.
Veća potražnja za obnovljivom energijom neće samo izmeniti potrošnju električne energije, već će i transformirati sektor teškog transporta i grejanje zgrada u narednoj deceniji, dodaje se.
Osnovana 2004. godine, kompanija European Energy je instalirala i investirala u vetro i solarne farme kapaciteta oko 2 GW u 16 zemalja i trenutno poseduje 1,1 GW obnovljivog kapaciteta u izgradnji u osam zemalja u Evropi, Brazilu, SAD i Australiji.
Izvor: e-nergia.ro