Rumunija će u januaru 2023. godine pokriti oko 10% potrošnje električne energije u Moldaviji. Od toga, 4% će obezbediti Nukleaelektrika, a 6% je kupljeno na spot tržištu kojima upravlja OPCOM.
Operator nuklearne elektrane Cernavoda potpisao je novi ugovor o izvozu električne energije sa moldavskom kompanijom Energokom, koja ima ovlašćenje da obezbedi snabdevanje gasom i električnom energijom u zemlji. On predviđa kupovinu 10 MWh za isporuku tokom noći i 30 MWh za isporuku tokom dana u januaru. Cena, prema podacima Energokoma, iznosi 450 leva (91,2 evra) po MWh.
Moldavska kompanija tvrdi da će u januaru 60% potrošnje električne energije zapadnog dela zemlje, uključujući Kišinjev, obezbediti Moldgres (vlasnik elektrane u Pridnjestrovlju koja koristi ruski gas ugovoren sa Gazpromom), a 30% će proizvesti kombinovane elektrane i obnovljivi izvori. Dodatnih 10% biće uvezeno iz Rumunije, uključujući i energiju za pokrivanje energetskog deficita u vršnim satima.
Energokom je produžio ugovor sa Moldgresom, sa elektranom Cuciurgan, po dosadašnjoj ceni od 73 dolara po MWh, što je za oko 15 dolara manje u poređenju sa ugovorom potpisanim sa Nuklearelektrikom.
Uvoz 6,4 miliona kubnih metara gasa preko Rumunije namenjen je za snabdevanje Kišinjeva i zapadnog dela Moldavije, koji se više ne snabdevaju gasom direktno od Gasproma. Ruski gas stiže isključivo u Pridnjestrovlje, za potrebe elektrane Cuciurgan.
Što se tiče rumunskog izvoza električne energije, nedavnim zakonskim izmenama proizvođačima električne energije iz fosilnih izvora u Rumuniji dozvoljeno je da naplaćuju više od 450 leva (91,2 evra) po MWh za električnu energiju koja se prodaje u Moldaviji. Ovoj ceni se dodaju troškovi za kvote za CO2.
Izvor: profit.ro