Do 1. septembra Rumunija je postigla značajan korak u razvoju obnovljive energije, sa 3,51 GW planiranih kapaciteta za koje su projektni developeri obezbedili sve neophodne dozvole. Ovo predstavlja impresivan porast od 90,5% u poređenju sa prethodnim šest meseci. Pored toga, ukupni kapacitet sa tehničkim odobrenjima za priključak porastao je za 48,2%, dostižući 51,3 GW.
Rumunska energijska regulatorna agencija (ANRE) predviđa da će 39 projekata obnovljivih izvora energije (OIE), sa ukupnim instaliranim kapacitetom od 716 MW, biti operativno do kraja godine. Ovi projekti su već obezbedili ugovore za mrežnu povezanost i građevinske dozvole. Gledajući unapred, još 32 objekta, ukupno 2,38 GW, očekuje se da će biti pušteno u rad 2025. godine. Međutim, razvoj neophodne mrežne infrastrukture ostaje značajan izazov, kao što je slučaj u većem delu Evrope.
Ova ažuriranja fokusiraju se na projekte OIE sa kapacitetima većim od 1 MW. U šest meseci do 1. septembra, broj projekata sa svim osnovnim dozvolama porastao je sa 77 na 87, a ukupni instalirani kapacitet dostigao je 3,51 GW. Rumunski pipeline projekata OIE sada je tri puta veći od trenutnog kapaciteta električne energije, a projekti sa tehničkim odobrenjima za priključak porasli su za 48,2% na 51,3 GW—što je skoro tri puta više od postojećeg instaliranog kapaciteta zemlje. Broj planiranih jedinica u ovoj kategoriji porastao je sa 878 na 1.111 tokom istog perioda.
Od 247 projekata sa ugovorima o priključku i građevinskim dozvolama, 18 (predstavljajući 832 MW) uključuje integrisane jedinice za skladištenje energije, pri čemu se očekuje da će sedam projekata ukupnog kapaciteta od 59 MW biti završeno do kraja godine.