Ruski predsednik Vladimir Putin naložio je vladi da do 1. marta razradi predloge kako bi energetski gigant Rosnjeft mogao da isporuči Evropi 10 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, javila je u utorak novinska agencija Interfaks.
Rosnjeft, najveći ruski proizvođač nafte, u kojem BP poseduje blizu 20 odsto udela, već dugo pokušava da uđe na unosno tržište prirodnog gasa u Evropi, što bi, prema rečima izvršnog direktora Igor Sečina, moglo da pomogne u smanjenju pritiska na cene gasa.
Pojedini političari i eksperti optužili su Rusiju, ključnog evropskog snabdevača gasom, da zadržava isporuke gasa usled kašnjenja u sertifikaciji gasovoda Severni tok 2, pošto su cene gasa porasle zbog oskudnog snabdevanja i rastuće potražnje.
Gazprom, pod kontrolom Karemlja, ima monopolsko pravo na izvoz gasa putem gasovoda i šalje ga u Evropu preko više ruta.
Dva od njih – preko Ukrajine i gasovoda Jamal, nedovoljno se koriste, a ako Rosnjeft obezbedi izvozna prava, to bi moglo pomoći da se smanji pritisak na evropsko tržište gasa.
Moskva navodi da ispunjava sve svoje ugovorne obaveze, što su njeni ključni kupci potvrdili.
Cene roba su u utorak bile podstaknute ublažavanjem zabrinutosti zbog uticaja varijante virusa Omicron na globalnu potražnju za gorivom.
Holandski ugovor za dan unapred porastao je za 7,43 evra na 95 evra po megavat-satu ujutru, dok je referentni holandski ugovor za mesec unapred porastao za 5,5 evra, takođe na 95 evra po MWh.
Protok ruskog gasa kroz gasovod Jamal-Evropa u Nemačku na mernoj tački Malnov na poljskoj granici imao je satni volumen u utorak od preko 10 miliona kilovat-sati, što je uglavnom nepromenjeno u poslednja dva dana.
Nominacije za količine u utorak na mernoj tački Velke Kapusani na granici Slovačke i Ukrajine, još jednoj velikoj ruti ka Evropi, iznosile su 951.580,2 MWh ili 87,5 miliona kubnih metara, slično nivoima zabeleženim krajem prošle nedelje.
Izvor: reuters.com