Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska:Golić-Dodatna sredstva...

Republika Srpska:Golić-Dodatna sredstva BiH za transfer čistih tehnologija

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Osim pet miliona dolara, koje je BiH odobrio Svjetski fond za zaštitu životne sredine, Republika Srpska i Federacija BiH očekuju dodatna sredstva da bi se obavio transfer čistih tehnologija i ublažile posljedice klimatskih promjena, rekla je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Srebrenka Golić.

Golićeva, koja predvodi delegaciju BiH na konferenciji UN o klimatskim promjenama u Varšavi, istakla je da se vode intenzivni razgovori o dodatnim projektima za ublažavanje klimatskih promjena.

„Pregovarano je i o novom sistemu finansiranja tzv. NAMA projekata, u okviru kojih bi sredstva bila obezbijeđena za institucije vlada ili jedinica lokalne samouprave“, navela je Golićeva.

Ona je istakla da bi se ta sredstva iskoristila za finansiranje projekata koji su u skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine Republike Srpske.

Golićeva je podsjetila da je na konferenciji UN, BiH je odobreno pet miliona dolara za projekte ublažavanja i adaptacije na klimatske promjene, a sredstva bi trebalo da budu operativna naredne godine.

Prema njenim riječima, razvijene zemlje nastaviće sa provođenjem programa pomoći manje razvijenim i nerazvijenim zemljama u okviru globalne borbe protiv klimatskih promjena, za što će se do 2020. godine izdvajati oko 100 milijardi dolara godišnje.

„Planirano da ta sredstva budu uložena u projekte fondova, kao što su Zeleni klimatski fond, Globalni fond za okolinu i Fond za najnerazvijenije zemlje“, kaže Golićeva.

Ona je dodala da je tokom konferencije u Varšavi održan i ministarski dijalog o klimatskom finansiranju.

Prema njenim riječima, najveće članice Konvencije o klimatskim promjenama /UNFCCC/, kao i pojedine najrazvijenije zemlje svijeta, očekuju da se u finansiranje klimatskih projekata i razvoj, osim javnog, uključi i privatni kapital.

„Razvijene zemlje, koje i izdvajaju najviše novca, traže od nerazvijenih i onih u razvoju, poput BiH, da preuzmu inicijativu za uspostavljanje i provođenje efikasnih strategija kako bi se odobreni novac iskoristio na najbolji način, s ciljem održivog razvoja“, poručila je Golićeva.

Prema njenim riječima, BiH je do sada izvršila sve obaveze prema Konvenciji, što je potvrđeno i u Varšavi. Nastavljen je i dijalog kako bi se 2015. godine u Parizu donio sveobuhvatni globalni sporazum o klimatskim promjenama.

Golićeva je rekla da će učesnici konferencije o zaključcima razgovarati večeras, o čemu će javnost biti informisana naredne sedmice.

Izvor Srna

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!