Gasovod Južni tok je zajednički projekat nekoliko zemalja i kontrolisaće ga Rusi, Nemci, Italijani i Francuzi, u čijem se on vlasništvu i nalazi, kaže Vuletić.
“Gasovod je evropski projekat i kapital od 100 odsto podeljen je na 50 % za Gaprom, 20 odsto ima italijanska korporacija Eni, 10 % Francuska i 15 % Nemačka”, rekao je generalni sekretar udruženja za gas Srbije dr. Vojislav Vuletić gostujući u Vestima na B92.
Ekspert za gasnu pivredu napominje da je suština nesporazuma oko toga ko će kontrolisati infrastrukturni projekat zapravo briselska administracija.
Gasovod Južni tok doneće višestruku korist Srbiji, međutim to je neće učiniti liderom regiona, jer će i susedne zemlje biti povezane u sistem, kaže on.
“To da je Srbija lider u regionu je politička teza, Evropska unija traži da sve zemlje regiona budu povezane u sistem gasovoda, tako da će on biti podjednako značajan za sve”, rekao je
Prema njegovim rečima, Srbija će imati značajnu finansijsku korist, jer je mesto prenosa gasa, a pored toga u Srbiji će biti i skladišta gasa, koja će morati da se plate. On je naveo primer Ukrajine, koja je zahvaljujući skladištima mogla “da se igra” i da “zavrne slavinu” po potrebi.
Vuletić kaže da sada kada dolazi u Srbiju, prirodni gas postaje dominantan energent u Srbiji .
“Srbija je energetski siromašna zemlja i biće veoma pozitivno kada ona dobije gas, koji je energet 21. veka” , kaže on i dodaje da je ranije, kada je postojala SFRJ,, u Srbiji bio dominantan energent ugalj i objašnjava da gas ne mora da se transformiše na putu do kupca kao ostali energenti i da se nakon katastrofe u Fukušimi energetika u Evropi okrenula prema prirodnom gasu.
Vuletić je naveo i da je EU veoma zainteresovana za ruski gas. A projekat Južni tok, kako je rekao doprineće da se promeni slika o energeskoj stabilnosti u snabdevanju gasom.
Izvor B92