Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska: Zaštita...

Republika Srpska: Zaštita Drine i Lima od otpada

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Na zajedničkom sastanku predstavnika Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, održanom u Priboju, dogovoreno hitno postavljanje mreža na akumulacijama drinskih i limskih hiroelektrana. Drinom pluta smeće.

Postavljanjem zaštitnih mreža, ali i drugim konkretnim aktivnostima na uklanjanju divljih deponija sa obala rijeka, višegodišnji problem plutajućeg otpada koji Limom stiže u Drinu i do akumulacija hidroelektrana, moga bi uskoro da bude riješen.

Prvi rezultati ovog zajedničkog, međudržavnog projekata, uz sredstva i pomoć evropskih i međunarodnih fondova, kako se najavljuje, biće vidljivi već krajem godine.

Neponovljiv turistički potencijal, prirodni resurs, ali i ljudskim nemarom ugroženo dobro, Lim je postao zajednička briga država kroz,  koje protiče na putu do ušća u Drinu.

Od izvora do ušća, Lim protiče kroz tri države i 15 gradova. Na putu dugom 220 kilometara sa obala na kojima je na stotine divljih ali i legalnih deponija, uz veći vodostaj, reka sa sobom ponese tone smeća koje stižu i do akumulacija HE.

“Najviše problema ima HE Višegrad zato što svo smeće koje dolazi, sve HE propustaju i dolazi do Višegrada i mi smo u predhodne četiri godine to čistili i nijedna flaša nije propuštena kroz pregradne filtere HE Višegrad. Mi smo uložili ogromna sredstva i samo u ovoj godini preko 70.000 maraka”, kaže direktor HE “Višegrad” Milan Lakić.

I to je tek deo troškova, sa kojima su, suočeni sa višegodišnjim problemom plutajućeg otpada, nadležni predvidjeli dugoročne i kratkoročene mjere sanacije.

“Odmah moramo intervenisati ugradnjom mreža kako na području Crne Gore, Srbije i Višegrada. Do tada svi predstavnici opština, ministarstava koja će biti operativni tim, moraju mapirati sve divlje deponije na svoj teritoriji”, kaže Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

“Predložen je i operativni tim koji će zajedno raditi sve u cilju prekogranične saradnje”, kaže Brankica Cmiljanović, rukovodilac Direkcije za uređenje propisa u EU iz Crne Gore.

Uporedo sa radom na zajedničkim projektima i mjerama dugoročne saradnje, predviđena je sanacija postojećih, ali i izgradnja novih sanitarnih deponija koje će, kako se očekuje, smanjiti otpad na priobalju Lima.

“Te deponije ne mogu biti zatvorene prije nego što se otvori regionalni centar. Mi ćemo pomoći Novoj Varoši i regionu da što prije uspostave sistem transfer stanica”, kaže Aleksandar Vasić, viši savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Do realizacije ovih, inače obimnih i skupih projekata prekogranične saradnje, i kako je najavljeno krajem godine, već vidljivih rezultata na smanjenju otpada, predviđeno je veće angažovanje inspekcijskih službi, ali i rada na podizanju svijesti građana o zaštiti i značaju reke koja ponovo može biti izvor prihoda a ne, milionskih troškova.

Izvor; Radio Televizija Republike Srpske

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!