Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska: Sumnjivi...

Republika Srpska: Sumnjivi ugovori u RiTe Gacko. Kumovske veze osigurale milionske poslove

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Rudnik i termoelektrana Gacko sklopili su u 2014. godini nekoliko milionskih ugovora bez objavljivanja obavještenja, odnosno bez tenderske procedure.

Da stvar bude gora, ti milionski ugovori sklopljeni su sa kompanijom Termograding, koju vodi Žarko Dragičević, kum direktora RiTe Gacka Milinka Milidraga. A da sve bude do kraja kako ne treba – sadašnji izvršni direktor RiTe Gacka Srđan Milović, koji je ujedno i poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS, nekadašnji je direktor Termogradinga.

Nadzorni odbor RiTe Gacko donio je 14. 2. 2014. godine odluku o davanju saglasnosti za pokretanje postupka nabavke radova na izmještanju korita rijeke Mušnice u Gatačkom polju provođenjem pregovaračkog postupka bez objavljivanja obavještenja. Uprava društva taj posao, vrijedan 9.684.605,38 KM, dodijelila je Termogradingu.

Odluka za pokretanje postupka nabavke dodatnih radova na izmještanju korita Mušnice donesena je 1. avgusta prošle godine. Vrijednost ugovora je 1.976.500 KM, a posao je opet dobio Termograding. Ista firma je dobila i posao nabavke interventnih radova na prevođenju voda u dio novoizgrađenog korita Mušnice. Odluka o dodjeli posla donesena je 12. 9. 2014. godine, a vrijednost poslova procijenjena je na 996.816 KM.

Ovi ugovori su sklopljeni bez tenderske procedure, a uprava RiTe Gacko to objašnjava odredbama Zakona o javnim nabavkama i to članom 31. U navedenom članu Zakona o javnim nabavkama definisani su samo zahtjevi u pogledu pregovaračkog postupka sa ili bez objavljivanja obavještenja o javnoj nabavci, dok se o uslovima u kojima se posao može sklopiti bez tenderske procedure ne govori ništa.

Doduše, u istom Zakonu, u članu 11, stoje odrednice koje pojašnjavaju u kojim se slučajevima može koristiti pregovarački postupak bez objave obavještenja, ali i sama Agencija za javne nabavke smatra da je taj postupak najmanje konkurentan i transparentan i da ga treba koristiti samo u rijetkim i izuzetnim slučajevima. Uprava RiTe Gacko saopštila je u septembru prošle godine da su ugovori o kojima se spekuliše provedeni po pregovaračkom postupku, ali po Zakonu o javnim nabavkama, kojim se dozvoljava takav postupak u hitnim, vanrednim okolnostima.

“U svim slučajevima je zadovoljena konkuretnost, a učestvovale su četiri konkurentske firme i komisija je donijela odluku na osnovu njihove ekonomske ponude“, rekao je tada Milović i napomenuo da je riječ o tri ugovora sa preduzećem Termograding i jednim sa Herceg gradnjom, ali nijednom riječju nije objašnjeno zašto je bilo potrebno da se svi ti poslovi završe bez tenderske procedure. Izmještanje korita Mušnice navodno treba da zaštiti kop od mogućih poplava.

Za ugovore o javnim nabavkama roba, radova i usluga, pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja o nabavci može se koristiti u slučaju kada nijedna ponuda nije dostavljena u otvorenom ili ograničenom postupku i kada je ugovorni organ ponovio postupak s odgovarajućim izmjenama uslova i pritom osigurao da uslovi iz ugovora u skorije vrijeme provedenog postupka nisu značajno promijenjeni.

Zakonom o javnim nabavkama propisana je mogućnost dodjele ugovora putem pregovaračkog postupka bez objavljivanja obavještenja o nabavci kada zbog suštinskih, tehnički dokazivih ili umjetničkih razloga ili zbog razloga koji se odnose na zaštitu eksluzivnih prava, samo određeni dobavljači mogu izvršiti isporuku roba, pružiti usluge ili izvršiti radove i kada ne postoji druga mogućnost izbora. I konačno, Zakon o javnim nabavkama tretira ovakvu situaciju kada je potrebna brza aktivnost ugovornog organa u vezi s nabavkom prouzrokovanom nepredvidivim događajima.

Međutim, najveći problem u dodjeli ovih poslova predstavlja podatak kome su oni dodijeljeni. I Markes bi pozavidio na sljedećoj shemi: direktor RiTe Gacko Milinko Milidrag vjenčani je kum vlasnika Termogradinga Žarka Dragičevića; Dragičević i direktor Termogradinga Blagota Pješčić takođe su kumovi, a Pješčić je Milovićev zet, koji je bio tehnički direktor Termogradinga prije nego što je postao izvršni direktor RiTe Gacka.

Novinar Nebojša Vukanović smatra da su kumovske veze presudile i da je to sistem sličan sicilijanskoj mafiji.

“Sve je povezano, sve je uvezano. To su klasične kumovske veze, koje je nemoguće razbiti. To je bh. verzija Cosa Nostre, s tim što je ona nešto ostavljala narodu, a ovi ne ostavljaju ništa“, smatra Vukanović.

I šef poslaničkog kluba SDS-a u NSRS Vukota Govedarica smatra da su ovi ugovori potpisani daleko od očiju javnosti da bi se sakrili prljavi poslovi.

“To su višemilionske afere. Kako je moguće da niko nije znao da poslove čija je vrijednost više miliona maraka? Vjerujem i da je Vlada RS znala za to, jer bez njenog znanja sve ovo ne bi moglo da se desi”, ističe Govedarica.

Izvor; klix

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!