Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRusija: Kako su...

Rusija: Kako su firme iz EU „reketirale“ Gasprom

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Češke firme su naručivale od „Gasproma“ više gasa nego što obično naručuju preko dugoročnih ugovora jer su znale da zbog gasnih sporova između Rusije i Ukrajine Moskva neće moći da isporuči višak gasa, piše praški list Hospodarske novine.

Tako su one mogle da zahtevaju od „Gasproma“ novčanu kompenzaciju (plaćanje penala) za neisporučeni gas, a visina kazne navodno je veća od cene isporučenog gasa.

Nešto slično u Evropi su radile i druge kompanije. Nemački koncern „RWE“, na primer, saopštio je da je na taj način dobio kompenzaciju od „Gasproma“.

Zamenik generalnog direktora Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Rusije Aleksej Grivač rekao je za radio Sputnjik da je ova informacija verodostojna, mada nije potpuna.

„Moguće je da je u nekim slučajevima došlo do isplate kompenzacije, ali, naravno, suma kompenzacije nikako nije mogla da dostigne vrednost isporučenog gasa. Isporuke su vredne stotine miliona dolara. Ali situacija je u celini vrlo komplikovana“, rekao je Grivač.

Kako je naveo, reč je o tome da dugoročni ugovori prema kojima „Gasprom“ isporučuje gas mrežom svojih cevovoda uvek predstavljaju balans interesa. I kada jedna strana pokušava da iskoristi stavove ugovora kako bi nepošteno iznudila sredstva od druge strane, to se uvek loše završi.

„Kompanije su prodavale ovaj gas na spot-tržištu, stvarajući višak ponude, što je dampingovalo ukupnu cenu ove sirovine. Zatim su se mirno obraćale ‘Gaspromu‘ za zahtevom da vrati novac koji je tobože uplaćen ruskom koncernu iznad tržišne cene. U izvesnom trenutku u ‘Gaspromu‘ su shvatili šta se dešava i smanjili isporuke u Evropu.“

Topla zima 2015. godine omogućila je Evropi relativno lak zimski period i pored smanjene isporuke gasa. U Češkoj su se isporuke prošle godine smanjile za više od jedne trećine. To je podstaklo Evropljane da traže alternativu ruskoj sirovini, između ostalog da kupuju komprimovani gas u Africi i na Bliskom istoku.

Ipak, Evropa neće moći lako da zameni ruski gas. Tačnije, neće moći da mu nađe jeftinu zamenu, smatra moskovski ekspert.

U EU radi 20 terminala za komprimovani gas. Njihov ukupan kapacitet dozvoljava maksimalni uvoz od 198 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Terminali koji se trenutno nalaze u izgradnji će omogućti uvoz dodatnih 30 milijardi kubnih metara godišnje.

Ali što se više tečnog gasa bude kupovalo, on će brže poskupljivati. To ne može da bude povoljno za kupce. A sa ruskim isporučiocima zemnog gasa uvek može da se postigne dogovor oko cene. Ako se pri tome ne pribegava prevari i konfrontaciji, zaključuje on.

Izvor; Sputnik News

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!