Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska pozajmila...

Republika Srpska pozajmila Srbiji 155 GWh električne energije, ukupne vrednosti 38 miliona evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Republika Srpska od oktobra prošle godine pozajmljuje električnu energiju Srbiji i tako joj pomaže da održi stabilnost elektro–energetskog sistema. U Elektroprivredi Srpske (ERS) odbijaju da otkriju detalje saradnje, ali portal Capital saznaje da je samo za četiri meseca isporučena energija u vrednosti od oko 38 miliona evra.

S obzirom da se dostupni podaci odnose samo na period od oktobra do kraja januara, a isporuku je u međuvremenu nastavljena, pretpostavlja se da je do sada, uključujući februar i 23 dana marta, isporučena električna energija vredna više od 50 miliona evra.

Najviše električne energije iz Srpske u Srbiju je otišlo u decembru prošle godine. Isporučeno je 69.860 megavata, koji prema fakturama vrede 17,3 miliona evra.

Prethodnog meseca pozajmljena je energija u vrednosti od 4,2 miliona evra, dok je u oktobru ERS u sistem EPS-a prebacio 18.876 megavata, tadašnje tržišne vrednosti oko 3,7 miliona evra.

Zaključno sa januarom ove godine, u Srbiju je otišlo oko 155 hiljada megavata električne energije vredne 38 miliona evra, odnosno oko 245 evra po megavat času.

Srbija je u međuvremenu takođe uvozila električnu energiju i iz drugih zemalja i plaćala je po značajno višoj ceni.

Srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik je prošle godine je obelodanio da postoji „bratski dogovor” Srpske i Srbije.

„Dešava se da Republika Srpska u ovom trenutku ima viškove električne energije. Mi tu energiju ne želimo da prodajemo Srbiji, da iskoristimo ovaj trenutak i nešto zarađujemo, već ćemo je ustupiti uz dogovor da nam se to vrati u istim količinama”, rekao je Dodik u oktobru prošle godine novinarima.

Dodik je poručio da je to fer i bratski dogovor, usmeren isključivo da se obezbedi stabilna energetska situacija i u Republici Srpskoj i u Srbiji.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se zahvalio i poručio kako će struja biti vraćena kada se u rad pusti blok B1 u TENT-u, najvećoj termoelektrani u Srbiji.

Na pitanja o ustupanju energije Srbiji, u Elektroprivredi Republike Srpske su odbili da iznesu detalje.

„Između Elektroprivreda Srbije i Republike Srpske  sklopljen je poslovni angažman o međusobnoj razmeni električne energije koji je i dalje na snazi. Po okončanju istog upoznaćemo vas sa svim detaljima, ceni, trajanju”, navodi se u odgovoru.

Izvor: capital.ba

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Zapadni Balkan: Potencijalni projekti solara i vetra omogućili bi regionu da se odrekne gasa

Prema izveštaju Global Energy Monitor-a, zemlje Zapadnog Balkana imaju dovoljno potencijalnih solarnih i vetroenergetskih projekata da generišu četiri puta više električne energije nego gasne elektrane, što bi donelo milijarde evra ušteda i izbeglo značajne emisije ugljen-dioksida. Podaci iz Global Wind...

Zapadni Balkan: Potencijalni projekti solara i vetra mogu da generišu četiri puta više struje nego gasne elektrane

Prema izveštaju Global Energy Monitor-a, zemlje Zapadnog Balkana imaju dovoljno potencijalnih solarnih i vetroenergetskih projekata da generišu četiri puta više električne energije nego gasne elektrane, što bi donelo milijarde evra ušteda i izbeglo značajne emisije ugljen-dioksida. Podaci iz Global Wind...

Srbija: Taksa na CO2 će uticati na šest grana industrije

Evropska unija sa udelom od gotovo 60 odsto ukupnog izvoza Srbije u prošloj godini najveći je trgovinski partner naše zemlje i kada od 1. januara 2026. u skladu sa CBAM uredbom (Carbon Border Adjustment Mechanism - Mehanizam prekograničnog usklađivanja...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!