Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska nudi...

Republika Srpska nudi struju za podgorički KAP

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponudio je da Srpska snabdijeva električnom energijom Kombinat Aluminijuma Podgorica.

Predsjednik Srpske, kako prenose današnji podgorički mediji, predložio je da Republika Srpska snabdijeva KAP strujom po cijeni od 36 evra za megavat-sat, uz potpisivanje ugovora na pet godina. KAP trenutno struju plaća 42 evra po megavat-satu.

Dodik je, kako se navodi, o toj ponudi razgovarao sa predstavnicima Vlade Crne Gore i mogućim investitorom u KAP-u, njemačkom kompanijom HGL.

Trenutna cijena aluminijuma na berzi je 1.820 dolara za tonu, ali se očekuje da naredne godine ona premaši 2.000 dolara. Kada bi KAP proizvodio više od 100.000 tona, proizvodnja sa ponuđenom cijenom struje bila bi veoma isplativa.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čime je nastavljena agonija te nekada najveće crnogorske fabrike.

“Bankrot, odnosno sprovođenje klasičnog stečaja, znači da će se imovina KAP-a prodavati u cjelini ili će se obaviti prodaja fabrike kao pravnog lica. To je novi institut u zakonu koji omogućava da se dužnik proda kao pravno lice. U tom slučaju, stečajni postupak se obustavlja”, kazao je ranije predsjednik Privrednog suda Dragan Rakočević.

Ukupna potraživanja povjerilaca KAP-a, prema riječima Rakočevića, iznose gotovo 460 miliona evra, od čege je nesporno 360 miliona.

Za preuzimanje proizvodnje KAP-a bez naslijeđenih dugova interesuju se investitori iz Indije, Njemačke, Poljske, Turske i Hrvatske, ali za sada nema konkretnih ponuda prihvatljivih za Vladu Crne Gore.

Razlog za prodaju imovine kroz bankrot su, osim visokih dugova, i nepovoljni trendovi na tržištu aluminijuma, zbog čega nije moguća ni podrška bilo koje komercijalne banke. Knjigovodstvena vrijednost KAP-a nešto je veća od 180 miliona evra.

Najvećih pet povjerilaca KAP-a su Ministarstvo finansija Crne Gore, koje potražuje 148,1 milion evra, ruska kompanija CEAC sa oko 50 miliona, crnogorska Elektroprivreda sa 44,9 miliona, En plus grupa sa 43,4 miliona i ruska VTB banka sa 25,8 miliona evra.

Izvor Agencije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!