Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedRegion: Zajedničkim ulaganjima...

Region: Zajedničkim ulaganjima do većeg udela zelene energije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Na dvodnevnom “Beogradskom energetskom forumu” 13. i 14. maja, zemlje regiona predstavljaju investicije i reforme koje bi trebalo da obezbede snabdevanje čistom energijom. Ministri energetike Srbije, Crne Gore, Mađarske i Srpske, saglasni su da se energetska tranzicija može prebroditi samo zajedničkim ulaganjima.

Rast potrošnje i klimatske promene zahtevaju i veća ulaganja u zelene kapacitete i gradnju gasovoda, naftovoda i dalekovoda.

Opravdanost tih investicija najbolje potvrđuje nova gasna veza Srbije i Bugarske koja je obezbedila više gasa i za susede.

“Nastojimo da nađemo najbolje odgovore na brojne izazove koji se pred nas postavljaju ali vodeći računa pre svega o našoj energetskoj sigurnosti i nezavisnosti“, kaže ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Navodi da je energetska zajednica označila Srbiju kao lidera u sprovođenju reformi u energetskom sektoru u regionu.

“Po svemu što smo uradili srpska energetika je za dve godine napredovala više nego u proteklih 10 godina”, ističe Đedović Handanović.

Svako ima i svoje interne brige

Iako u regionu raste udeo obnovljive energije, pred Zapadnim Balkanom je težak zadatak – da smanji zavisnost od struje iz uglja i reši problem neefikasnih termolektrana.

“Veći problem je to kako naterati stanovništvo da odustane od korišćenja uglja za potrebe grejanja”, navodi ministar energetike i rudarstva Crne Gore Saša Mujović.

Navodi da su krenuli u rešavanje tog problema, a pre svega kroz stimulisanje mera energetske efikasnosti.

“Energetska efikasnosnost je naša velika šansa”, navodi Mujović.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić kaže da sa Crnom Gorom žele da reše pitanje Bilećkog jezera i naknade za potopljeno zemljište.

“Želimo unaprediti i poboljšati interkonekcije prema Crnoj Gori. Želimo poboljšati interkonekcije prema Srbiji kako bi svi investitori koji će u narednim godinama izgraditi nove energetske objekte imali nesmetani tok energije”, objašnjava Đokić.

Mađarska je, kao članica Evropske unije, stava da dekarbonizaciju moraju pratiti veći podsticaji za elektromobilnost i povećanje kapaciteta nuklearne energije zarad sigurnost snabdevanja i ekologije.

“Uslov za to je da energetska politika ne bude talac ideologije i licemerja. Nažalost, u Evropi je bilo poteza koji su bili podstaknuti ideologijom i bili njen talac”, kaže ministar inostranih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.

Kaže da su u Uniji ponosni i što su se oslobodili ruskog gasa, ali ga ipak Francuska i dalje uvozi, podseća Sijarto.

Zelene investicije i smanjenje štetnih gasova zahtevaju velika sredstva, pa zemlje regiona očekuju veću podršku evropskih partnera, prenosi RTS.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Zabrana uvoza ruskog gasa u EU ne obuhvata zemlje koje nisu članice

Nacrt uredbe Evropske komisije o postepenom ukidanju uvoza ruskog prirodnog gasa odnosi se isključivo na članice EU, dok zemlje van bloka, poput Srbije, nisu pogođene u pogledu sopstvenih snabdevanja gasom. To znači da Srbija može nastaviti da uvozi ruski...

Rumunija: Romgaz napreduje u dubokom bušenju na gasnom polju Caragele radi otkrivanja novih resursa

U junu je Romgaz započeo bušenje na bušotini 54 Damianca u gasnom polju Caragele, sa ciljem da se dostigne konačna dubina od 5.100 metara. Projekat je usmeren na identifikaciju do sada neistraženih gasnih resursa i analizu geoloških formacija koje...

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!