Na dvodnevnom “Beogradskom energetskom forumu” 13. i 14. maja, zemlje regiona predstavljaju investicije i reforme koje bi trebalo da obezbede snabdevanje čistom energijom. Ministri energetike Srbije, Crne Gore, Mađarske i Srpske, saglasni su da se energetska tranzicija može prebroditi samo zajedničkim ulaganjima.
Rast potrošnje i klimatske promene zahtevaju i veća ulaganja u zelene kapacitete i gradnju gasovoda, naftovoda i dalekovoda.
Opravdanost tih investicija najbolje potvrđuje nova gasna veza Srbije i Bugarske koja je obezbedila više gasa i za susede.
“Nastojimo da nađemo najbolje odgovore na brojne izazove koji se pred nas postavljaju ali vodeći računa pre svega o našoj energetskoj sigurnosti i nezavisnosti“, kaže ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Navodi da je energetska zajednica označila Srbiju kao lidera u sprovođenju reformi u energetskom sektoru u regionu.
“Po svemu što smo uradili srpska energetika je za dve godine napredovala više nego u proteklih 10 godina”, ističe Đedović Handanović.
Svako ima i svoje interne brige
Iako u regionu raste udeo obnovljive energije, pred Zapadnim Balkanom je težak zadatak – da smanji zavisnost od struje iz uglja i reši problem neefikasnih termolektrana.
“Veći problem je to kako naterati stanovništvo da odustane od korišćenja uglja za potrebe grejanja”, navodi ministar energetike i rudarstva Crne Gore Saša Mujović.
Navodi da su krenuli u rešavanje tog problema, a pre svega kroz stimulisanje mera energetske efikasnosti.
“Energetska efikasnosnost je naša velika šansa”, navodi Mujović.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić kaže da sa Crnom Gorom žele da reše pitanje Bilećkog jezera i naknade za potopljeno zemljište.
“Želimo unaprediti i poboljšati interkonekcije prema Crnoj Gori. Želimo poboljšati interkonekcije prema Srbiji kako bi svi investitori koji će u narednim godinama izgraditi nove energetske objekte imali nesmetani tok energije”, objašnjava Đokić.
Mađarska je, kao članica Evropske unije, stava da dekarbonizaciju moraju pratiti veći podsticaji za elektromobilnost i povećanje kapaciteta nuklearne energije zarad sigurnost snabdevanja i ekologije.
“Uslov za to je da energetska politika ne bude talac ideologije i licemerja. Nažalost, u Evropi je bilo poteza koji su bili podstaknuti ideologijom i bili njen talac”, kaže ministar inostranih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.
Kaže da su u Uniji ponosni i što su se oslobodili ruskog gasa, ali ga ipak Francuska i dalje uvozi, podseća Sijarto.
Zelene investicije i smanjenje štetnih gasova zahtevaju velika sredstva, pa zemlje regiona očekuju veću podršku evropskih partnera, prenosi RTS.