Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegion: Termoelektrane na...

Region: Termoelektrane na ugalj emitovale su prošle godine 5 puta više sumpor-dioksida nego što je dozvoljeno

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Termoelektrane na ugalj na Zapadnom Balkanu emitovale su prošle godine 5 puta više sumpor-dioksida (SO2) i 1,8 puta više praškastih materija nego što je dozvoljeno propisima Energetske zajednice o zagađenju vazduha, pokazao je novi izveštaj mreže CEE Bankwatch, naslovljen „Uskladiti ili zatvoriti”.

Na taj način zemlje regiona su četvrtu godinu zaredom prekršile zakonske standarde koji su stupili na snagu 2018. godine u cilju smanjenja smrtonosnog aerozagađenja. CEE Bankwatch je saopštio da su emisije praškastih materija iz postrojenja na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Kosovu porasle u poređenju sa prethodnim godinama. Dok su emisije SO2 veoma malo opale, ali i dalje višestruko izlaze iz okvira zakona.

Pipa Galop iz CEE Bankwatch-a podsetila je na postupke koji se vode protiv zemalja iz u regionu zbog neusklađenosti sa maksimalnim vrednostima postavljenih u Nacionalnim planovima za smanjenje emisija (NERP-ovi). „Tokom 2021. godine Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo je sporove protiv Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije, ali to nije bilo dovoljno da ih podstakne na akciju. Evropska komisija mora udvostručiti napore kako bi uvela penale u Ugovor o Energetskoj zajednici ako želi da vlade zemalja Zapadnog Balkana ozbiljno shvate zakon Evropske unije i zdravlje ljudi”, kazala je Galop ovim povodom.

U 2021. godini postrojenja u Srbiji obuhvaćena Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP) imala su najveće emisije SO2, sa 249.859 tona, sledeća je bila Bosna i Hercegovina sa 184.092 tone. Obe zemlje su donekle smanjile emisije u 2021. godini u odnosu na 2020. (kada je Srbija emitovala 333.602 tone SO2, a Bosna i Hercegovina 220.411 tonu).

Termoelekrana Kostolac A2 u Srbiji je po prvi put bila najveći prekršilac u pogledu prekoračenja maksimalnih vrednosti SO2 kada se posmatraju pojedinačna postrojenja u 2021. godini, emitujući 13 puta više od dozvoljenih vrednosti. Slede TE Tuzla 6 u Bosni i Hercegovini, sa 11,6 puta većim emisijama od dozvoljenih, zatim TE Ugljevik i TE Kakanj 7, sa oko deset puta većim emisijama od dozvoljenih.

Termoelektrana Kostolac B u Srbiji je konačno počela da smanjuje emisiju sumpor-dioksida u 2021. godini, stoji u izveštaju. TE Kostolac B je emitovala 26.015 tona SO2 – znatno smanjenje u poređenju sa 95.097 tona u 2020. godini – ali i dalje 1,6 puta više od dozvoljenog. Razlog tome je verovatno puštanje u rad postrojenja za odsumporavanje tokom prošle godine.

U apsolutnom smislu, termoelektrana Ugljevik u Bosni i Hercegovini je ponovo bila termoelektrana sa najvećom emisijom SO2 u regionu u 2021. godini, sa 86.774 tone, iako je instalirana oprema za odsumporavanje u vrednosti od 85 miliona evra, navode autori analize.

Izveštaj mreže CEE Bankwatch za 2020. godinu pokazao je da su emisije sumpor-dioksida iz ukupno 18 regionalnih termoelektrana bile 2,5 puta veće od emisija 221 postrojenja u celoj Evropskoj uniji.

Najveće emisije praškastih materija prošle godine zabeležene su u termoelektrani Gacko u Bosni i Hercegovini, čije su emisije više nego utrostručene u 2021. godini – na 4.960 tona ili 16 puta više nego što je dozvoljeno NERP-om Bosne i Hercegovine, piše Klima.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Severna Makedonija započela izgradnju gasnog interkonektora sa Grčkom

Severna Makedonija započela je izgradnju svog dela interkonektora za prirodni gas sa Grčkom, projekta vrednog oko 60 miliona evra. Novi gasovod će se prostirati približno 66,7 kilometara kroz teritoriju Severne Makedonije i očekuje se da će početno prenositi 1,5...

Region: Skok cena električne energije i promene u proizvodnji iz obnovljivih izvora u Jugoistočnoj Evropi tokom 27. nedelje 2025.

U 27. nedelji 2025. godine, cene električne energije porasle su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 100 €/MWh na većini tržišta, uprkos stabilnim cenama gasa. Porast je uzrokovan većom potrošnjom električne energije usled...

Region: Srbija i Mađarska finaliziraju planove za međudržavni naftovod

Srpska državna kompanija Transnafta i mađarska energetska grupa MOL dogovorile su tehničke specifikacije za novi naftovod koji će povezati dve zemlje. Prema Ministarstvu energetike Srbije, naftovod će na teritoriji Srbije imati dužinu od 113 kilometara i moći će da...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!