Ukupna proizvodnja hidroenergije u regionu jugoistočne Evrope oporavila se u četvrtoj nedelji januara, kao rezultat obilnih padavina širom regiona. Proizvodnja je porasla u poređenju sa prethodnom nedeljom za 4 odsto u proseku, na 2,29 TWh.
Grčka je zabeležila najveći rast proizvodnje u hidroeletkranama, od čak 80 odsto, na ukupno 137 GWh. Slede Bugarska i Rumunija koje su zabeležile povećanje za 67 odsto, odnosno 30 odsto. Hrvatska je zabeležile pad proizvodnje hidroenergije za oko 18 odsto u odnosu na treću nedelju.
Proizvodnja termo energije je porasla na svim tržištima u JIE, podstaknuta većom potražnjom za električnom energijom i višom cenom uvozne električne energije u odnosu na prethodnu nedelju. Kao rezultat, porast proizvodnje termo energije je iznosio blizu 23 odsto, do 9,57 TWh.
Proizvodnja na bazi uglja u regionu povećana je za 4 odsto, na 4,38 TWh, a proizvodnje na gas za 44 odsto, na 5,19 TWh. Proizvodnja na lignit u Grčkoj porasla je za blizu 33 odsto, na 96,6 GWh, a proizvodnja na gas je porasla za skoro 99 odsto, dostižući 218,4 GWh. Bugarska, jedan od vodećih izvoznika električne energije u regionu, zabeležila je skok proizvodnje u termoelektranama na ugalj i gas za 15 odsto, odnosno 4 odsto.
Proizvodnja iz varijabilnih obnovljivih izvora energije u jugoistočnoj Evropi pala je za oko 35 odsto tokom četvrte nedelje u januaru, na 1,89 TWh, najveći delom zbog mnogo manje proizvodnje vetra, koja je smanjena za 42 odsto u odnosu na prethodnu nedelju, na 1,52 TWh.
Proizvodnja vetroelektrana je pala na svim tržištima u regionu, osim u Hrvatskoj, pri čemu su Grčka i Bugarska zabeležile najveći pad – za 58 odsto, odnosno 51 odsto, na 149 GWh i 28 GWh.
S druge strane, solarna proizvodnja u regionu osetno je porasla – za oko 24 odsto, na ukupno 370 GWh. Zahvaljujući vedrom vremenu, proizvodnja solarne energije u Hrvatskoj i Mađarskoj porasla je za 22 odsto, odnosno za 14 odsto. Bugarska, Rumunija i Grčka su zabeležile pad solarne proizvodnje za 61 odsto, odnosno 49 i 21 odsto.
Proizvodnja varijabilnih obnovljivih izvora u Grčkoj prepolovila se tokom četvrte nedelje u poređenju sa trećom nedeljom u januaru, beležći pad za 51 odsto, na 213 GWh, uglavnom zbog manje snage vetra, ali i manjeg broja sunčanih sati.