Ukupna prioizvodnja hidroenergije u regionu jugoistočne Evrope ostala je relativno stabilna u osmoj nedelji (20-26. februar). Region je zabeležio minalnalno povećanje doprinosa hidroenergije za 0,84 odsto, na 1,73 TWh.
Grčka, Bugarska i Rumunija zabeležile su najveći pad proizvodnje HE tokom osme nedelje za 10 do 17 odsto, na 19 GWh, 42 GWh, odnosno 356 GWh. Hrvatska, Turska i Srbija su registrovale veću proizvodnju hidroenergije za 18 odsto, 9 odsto i 4 odsto, usled većih padavina.
U istom periodu, proizvodnja termo energije je smanjena u odnosu na prethodnu sedmicu zbog manje proizvodnje lignita i uglja, kao i pada proizvodnje električne energije na bazi gasa. Kao rezulta, u regionu je došlo do smanjenja proizvodnje termo energije za 4 odsto, na 8,63 TWh.
Proizvodnja električne energije na ugalj iznosila je 3,96 TWh, a proizvodnja na bazi gasa 4,66 TWh.
Proizvodnja u grčkim elektranama na lignit pala je za 31 odsto, na 144 GWh, dok je proizvodnja na gas umereno opala, za 12 odsto, na 233 TWh.
Bugarska je zabeležila je smanjenje proizvodnje na bazi uglja i gasa za 20 odsto, odnosno 7 odsto.
Proizvodnja električne energije iz varijabilnih obnovljivih izvora u jugoistočnoj Evropi je pala za 7 odsto tokom osme nedelje, na 2,04 TWh podstaknuta značajno nižom solarnom proizvodnjom nego prethodne nedelje, kao i umerenim padom proizvodnje vetra.
Proizvodnja vetra je pala ukupno za 3 odsto u odnosu na sedmu nedelju, na 1,46 TWh. Većina tržišta u regionu zabeležila je manju proizvodnju energije vetra. Grčka je zabeležila pad proizvodnje za 7 odsto, na 159 GWh. S druge strane, proizvodnja vetra u Hrvatskoj i Bugarskoj porasla je za 14 odsto, odnosno 34 odsto.
Proizvodnja solarne energije u regionu jugoistočne Evrope zabeležila je primetan pad od blizu 18 odsto, na 578 GWh. Većina zemalja u regionu je zabeležila nagli pad solarnog prioizvodnje, sa izuzetkom Rumunije i Turske, koje su povećale proizvodnju solarne energije za 14 odsto, odnosno 52 odsto. Mađarska je zabeležila pad solarne proizvodnje za 4 odsto, uglavnom zbog oblačnog vremena.
Proizvodnja varijabilnih obnovljivih izvora u Grčkoj je umereno smanjena tokom osme nedelje u poređenju sa prethodnom nedeljom, za 5 odsto, na 290 GWh, uglavnom zbog manje brzine vetra.