Sa padom prosečnih temperatura u Evropi u četvrtoj nedelji januara, povećana je i potrošnja električne energije. Iako su temperature u Jugoistočnoj Evropi bile nešto više u odnosu na Centralnu Evropu, na svim tržištima u regionu se beleži umereni rast potrošnje, za oko 4 odsto u proseku, na 17,1 TWh ukupno.
Bugarska i Grčka su zabeležile najveći rast potražnje za električnom energijom, za 15 odsto, odnosno 10 odsto u periodu od 23. do 26. januara. Potrošnja u Srbiji je povećana za 7 odsto u odnosu na prethodnu nedelju, dok je u Hrvatskoj i Rumuniji nedeljna potrošnja električne energije porasla za 2 do 3 odsto.
Neto uvoz električne energije u regionu JIE smanjen je za 8 odsto, na ukupno 1,15 TWh. To je bilo moguće zahvaljujući povećanju proizvodnje hidroelektrana u čitavom regionu, zbog čega nije bilo potrebe za dodatnim uvozom električne energije.
Takođe, s obzirom da su veleprodajne cene električne energije u Centralnoj Evropi porasle u ovom periodu, ova tržišta su ostala manje konkurentna.
Neto uvoz električne energije u Mađarskoj smanjen je za blizu 14 odsto, na 282,2 GWh.
Rumunija je povećala izvoz električne energije u četvrtoj nedelji januara, zabeleživši neto izvoz od 262,7 GWh. Zahvaljujući tome, Rumunija je, kao i prošle nedelje, bila vodeći izvoznik električne energije u regionu, dok je bugarski izvoz u ovom periodu iznosio 151,2 GWh.
Srbija je takođe zadržala izvoznu poziciju u četvrtoj nedelji, sa neto izvozom od 3,7 GWh, kao i Hrvatska, sa neto izvozom od 16,7 GWh.