U januaru, Moldavija planira da uveze oko 62% svojih potreba za elektricitetom iz Rumunije, izuzimajući separatističku regiju Pridnjestrovlje, koja funkcioniše nezavisno. Prema projekcijama državnog trgovca energijom Energocom, tokom noćnih sati, kada potrošnja električne energije opada, udeo uvoza trebalo bi da padne na oko 50%.
Nakon što je Gazprom 1. januara 2025. godine obustavio isporuku prirodnog gasa Moldaviji, Energocom je smanjio zavisnost od električne energije iz gasne elektrane MoldGRES u Pridnjestrovlju na 40% od decembra. Nedostatak će biti pokriven uvozom električne energije iz Rumunije, uglavnom sa tržišta za naredni dan. Međutim, Energocom napominje da su uvozi iz Rumunije ograničeni kako komercijalnim kapacitetom na granici, tako i tehničkim kapacitetom interkonektora, koji trenutno iznosi nešto više od 315 MW. Ovo je znatno manje od potrošnje električne energije Moldavije u špicu, koja premašuje 700 MW. Nakon završetka perioda pravoslavnog Božića, 8. januara, mogu biti potrebna industrijska ograničenja u potrošnji električne energije zbog povećane potrošnje.
Očekuje se da će cena električne energije u Moldaviji porasti, jer će značajan deo uvoza doći sa rumunskog tržišta za naredni dan (OPCOM). Oko 39% ukupne potrošnje električne energije u Moldaviji biće snabdeveno sa rumunskog OPCOM tržišta. Takođe, 16,3% će biti obezbeđeno od strane Nuclearelectrice, koja će kontinuirano snabdevati sa 100 MW, dok će 6,7% dolaziti iz drugih bilateralnih sporazuma, uključujući električnu energiju sa gasne elektrane Brazi kompanije OMV Petrom, koja će isporučivati 100 MW tokom 16 sati dnevno i manja količina tokom vanpikovskih sati.
Očekuje se da će obnovljivi izvori energije doprineti oko 10,1% potrošnje električne energije Moldavije u januaru, iako će proizvodnja biti povremena.