Mađarska i Bugarska postigle su sporazum o nastavku tranzita ruskog gasa, uprkos nedavnom nametanju američkih sankcija “Gazprombanku”, finansijskoj instituciji koja obrađuje uplate za ruske energetske isporuke. Ovaj dogovor, koji je prenio Bloomberg, potvrdio je 13. decembra mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. On je objasnio da Mađarska plaća ruski gas putem Gazprombanka, dok Bugarska prima uplate za olakšavanje tranzita gasa.
Bugarska je prethodno upozorila da će obustaviti snabdevanje gasom Srednju Evropu kroz svoju teritoriju ukoliko Gazprom ne reši problem plaćanja. Mađarska, koja u velikoj meri zavisi od Bugarske za svoju energetsku sigurnost zbog gasovoda TurkStream, bila je direktno pogođena ovim sankcijama. Sankcije su takođe uticale na sposobnost Budimpešte da plati energiju, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.
Mađarski premijer Viktor Orban razgovarao je o energetskoj saradnji sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom 11. decembra, uključujući mogućnost održavanja neprekidnih snabdevanja gasom Mađarske uprkos američkim restrikcijama.
Početkom 2024. godine otkriveno je da Ukrajina neće obnoviti ugovor sa Gazpromom za tranzit ruskog gasa kroz svoj gasni transportni sistem kada on istekne 1. januara 2025. Ovo dodaje još jedan sloj nesigurnosti u energetske tokove u regionu.
Sankcije protiv ruskih finansijskih institucija, uključujući Gazprombank, nametnute su od strane američkog Ministarstva finansija u novembru. Nekoliko drugih zemalja, uključujući Australiju, Kanadu, Novi Zeland i Veliku Britaniju, već je sankcionisalo ovu banku. Ove mere deo su šireg napora da se izvrši pritisak na Rusiju u svetlu njene invazije na Ukrajinu.
Dok zemlje Evropske unije traže alternativne izvore energije, Azerbejdžan se smatra ključnim potencijalnim snabdevačem. Ipak, dok Rusija izražava spremnost da nastavi isporuke gasa kroz Ukrajinu, trenutni rat onemogućava Ukrajinu da pregovara o izvozu gasa kroz svoju teritoriju.