Cene električne energije u Evropi u 13. nedelji su fluktuirale, pri čemu je većina zemalja registrovala niže ili stabilne cene električne energije u poređenju sa prethodnom nedeljom, kako su blaže vremenske prognoze u kombinaciji sa obnovljenom dostupnošću nuklearnih elektrana u Francuskoj dovele do fluktuacija cena.
Pet zemalja Jugoistočne Evrope zabeležilo je značajan pod cena, sa prosečnim procentualnim padom od 11%. Grčka je zabeležila najveći sedmični pad cene električne energije od 17%. Bugarska i Rumunija su zabeležile pad cena električne energije za 7% u obe zemlje.
Prosečne nedeljne spot cene električne energije u JIE zabeležile su umereni pad. One su se kretale u rasponu od 87 – 133 evra/MWh, pri čemu su veleprodajne cene električne energije bile najniže u Srbiji, sa nedeljnim prosekom od 85,04 evra/MWh. Bugarsko i rumunsko tržište je bilo drugo najjeftinije tržište električne energije u 13. nedelji, sa cenom od 87,14 evra/MWh.
Grčko tržište je bila drugo najskuplje u Evropi, posle italijanskog, sa cenom od 106,49 evra/MWh. Istovremeno, proizvodnja iz obnovljivih izvora u Grčkoj je značajno porasla.
Prosečne nedeljne cene električne energije u centralnoj Evropi pratile su uzlazni trend. One su porasle iznad 90 evra/MWh u većini zemalja, sa izuzetkom Nemačke i Holandije, koja je zabeležila najnižu cenu električne energije u ovom delu Evrope – 88,65 evra/MWh.
Švajcarska je bila zemlja sa najvišom cenom u centralnoj Evropi – 109,03 evra/MWh. Cena je ostala relativno stabilna u odnosu na prethodnu nedelju.
© Energetika Vesti 2023. Sva prava zadržana.