Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeRegion: Javna preduzeća...

Region: Javna preduzeća prepoznaju značaj grejanja na biomasu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Zbog povećanja tražnje za drevnim peletom, aternativnim gorivom iz biomase koji se proizvodi mlevenjem razne vrste drvenog otpada, kompanija “Gota pellets” planira povećanje proizvodnog kapaciteta ovog energenta u svojoj fabrici u Bajinoj Bašti.

Sada se u pogonu ove kompanije, otvorenom tokom prošle godine, proizvodi 10.000 tona peleta, a završetkom planirane investicije, vredne oko milion eura, proizvodni kapaciteti biće udvostručeni.

Najveći deo proizvodnje, kako za “eKapiju” kaže Mladen Barčot, direktor “Gota pellets”, izvozi se u Italiju i Grčku, ali je i domaće tržište u punom tržišnom zamahu.

Domaće tržište postaje sve atraktivnije za proizvođače drvnog peleta. Trenutno, u Srbiji snabdevamo dve toplane u Beogradu, u Barajevu i na Senjaku, a u toku su pripreme sa fondovima koje se bave afirmacijom ovog energenta, kako bi još nekoliko toplana u Srbiji prešlo na ovakav vid grejanja.

U ovoj kompaniji objašnjavaju da je sa aspekta cena, enrgetske vrednosti i stepena iskoršćenosti, kao i troškova korisne energije, grejanje na drveni pelet jeftinije od većine energenata – od grejanja na električnu energiju i lož ulje za preko dva puta, od grejanja na zemni gas za oko 40%, a od grejanja na kameni ugalj za oko 30%.

Beogradske toplane su 2007. godine prve u Srbiji počele da koriste biomasu za grejanje, a sudeći po dosadašnjem iskustvu, izuzetno su zadovoljni efktima. Prema podacima sa njihovog sajta, pelet učestvuje u proseku sa 0,2% (2.000 tona), dok je učešće briketa 0,3% (2.500 tona) u prosečnoj godišnjoj potrošnji energenata.

Najviše efekata bilo je u toplani Senjak. I ugalj i biomasa imaju istu energetsku vrednost, dok su prednosti peleta i briketa bolja iskorišćenost energije i smanjena emisija štetnih gasova u atmosferu, kažu u Beogradskim toplanama.

U ovom beogradskom preduzeću planiraju da svuda gde to bude moguće koriste biomasu. Kako navode, najmanje investicija potrebno je u toplanama koje za grejanje koriste ugalj.

Pa iako je, usled povećanja cene energenata i velikih dugova iz prethodne grejne sezone, većina toplana u Srbiji najavila više cene grejanja naredne zime, neke od opština odlučile su da deo troškova umanje tako što će iskoristiti pozitivne efekte grejanja na biomasu.

Opštinska uprava u Prijepolju nedavno je pokrenula projekat “Zelena ekonomija-put ka energetskoj efikasnosti” koji se odnosi na ugradnju kotlova koji će kao energent koristiti pelet.

Reč je o pilot programu koji se realizuje u institucijama i organizacijama čiji je osnivač Skupština opštine Prijepolje, pa će se na pelet od naredne sezone grejati zgrada Opštinske uprave i Muzej, Tehnička i Ekonomska srednja škola i Dečji vrtić “Srce” u Brodarevu.

Ukupna vrednost projekta rekonstrukcije kotlarnica u predviđenim objektima iznosi oko 110.000 EUR, a ovih dana će biti okončani radovi koje izvodi preduzeće “Radijator” iz Kraljeva. Tender za nabaku nove vrste energenta- peleta je u toku, a u opštinskoj upravi smatraju da je od izuzetne važnosti za održivost projekta to što postoji organizovana proizvodnja ovog energenta kod 8 proizvođača u Srbiji.

Pozitivni efekti upotrebe peleta kao energenta i projektovana očekivanja prijepoljske uprave – smanjenje zagađenja i emisija ugljen monoksida, ušteda u grejanju od oko 20% i produženje veka gradske deponije zbog značajnog smanjenja količine pepela i otpada, biće potvrđeni već od jeseni, nakon što novi kotlovi u oktobru počnu da proizvode toplotu.

Izvor ekapija

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!