Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegion: Evropa će...

Region: Evropa će graditi velike infrastrukturne objekte za gas i struju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Projektni menadžer Delegacije EU u Srbiji Gligo Vuković rekao je večeras da će se na teritoriji EU graditi veliki infrastrukturni objekti, pre svega LNG terminali, gasovodi i prenosni sistemi za električnu energiju, kako bi se prevazišla energetska kriza zbog rata u Ukrajini.

On je, na panel diskusiji „Energetska kriza i tranzicija: Kuda zapravo, idemo“, koju organizuje Međunarodni festival zelene kulture Green fest u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji, rekao da će se sve više pažnje posvećivati energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije (OIE).
Dodao je da u „ovoj krizi svaka država želi da bude što više nezavisna, a da su OIE ti koji daju energetsku stabilnost i nezavisnost jer svaka zemlja poseduje, makar sunce i vetar“.

Sve to, prema njegovim rečima, traži vremena i velika ulaganja, ali da će „ta cena morati da se prihvati“.

Kratkoročne mere EU, kako je rekao, podrazumevaju da se diversifikuju izvori snabdevanja energijom iz različitih pravaca, energija štedi i da se nabavka energenata, pre svega LNG, prirodnog gasa i vodonika, obavlja preko zajedničke platforme.

Vuković je rekao da se u EU sve veći akcenat stavlja na vodonik, kao jedno od mogućih rešenja, naročito za skladištenje energije, a „uloga prozjumera će biti sve veća i veća“.

„To je deo energetskog rešenja i Gordijevog čvora i u Srbiji“, rekao je Vuković.

Dodao je, da što se tiče regulatorne reforme, da se radi na tome da se pojednostave mehanizmi za dobijanje dozvola za izgradnju energetskih objekata. To se, kako je rekao, „dešava u EU i imaće reperkusije i na Srbiju“.

Konsultant na razvoju OIE projekata u Srbiji Slobodan Perović rekao je da su „agensi koji su doveli do krize zajednički“.

On je rekao da se posledice koje će kriza da ostavi na ekonomiju Srbije u velikoj meri razlikuju i „u funkciji su pripremljenosti energetskog sektora da tu krizu dočeka“.

„Kriza nije tu da prođe za jednu sezonu, došla je da ostane i naredne dve-tri godine dok se ne završe investicije, najveći izazovi će biti u sektoru grejanja i električne energije“, rekao je Perović.

Grin fest će trajati do 25. novembra, a realizuje se sa evropskom klimatskom fondacijom i uz finansijsku i tehničku pomoć EU, prenosi Danas.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Pad cena gasa usled stabilnog snabdevanja i geopolitičkih tenzija

Tokom prve nedelje maja 2025. godine, TTF fjučersi za isporuku u junu na ICE berzi trgovali su se po nižim cenama u poređenju sa nedeljom koja je počela 21. aprila i neprekidno su ostajali ispod nivoa od 35 €/MWh....

Evropa: Zastarele elektroenergetske mreže ne uspevaju da prate bum obnovljivih izvora energije

Evropske elektroenergetske mreže, od kojih su mnoge izgrađene pre nekoliko decenija, pod sve su većim pritiskom zbog naglog rasta obnovljivih izvora energije i rastuće potrošnje električne energije. Rizik od velikih poremećaja, poput nedavne nestanke struje u Španiji, ističe hitnu...

Evropa: Fjučersi na naftu, gas i CO2 beleže mešovite trendove početkom maja 2025. godine

Tokom prve nedelje maja 2025. godine, fjučersi na Brent naftu beležili su silazni trend na ICE tržištu. U ponedeljak, 28. aprila, cena zatvaranja za ugovor za najbliži mesec dostigla je nedeljni maksimum od 65,86 dolara po barelu. Međutim, do...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!