Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaProjekti na Drini...

Projekti na Drini iz ugla Federacije BiH

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Poslanici Skupštine RS dali su, kako smo već objavili u prethodnom broju “Slobodne Bosne”, podršku izgradnju četiri hidroelektrane na Drini. Pravni potpisnici ovog ugovora su Ministarstvo privrede, energetike i rudarstva RS, Elektroprivreda RS, javno preduzeće i njemački RWE Innogy (u daljnjem tekstu RWE).

Prema Ugovoru koju je sklopljen između RWE i institucija RS-a, očito je da postoje namjerni, ili nenamjerni propusti, koji nisu definirali osnovno pitanje: na koliko godina RWE dobija koncesiju na korištenje četiri HE koje izgradi?

Nadalje, prilikom formiranja zajedničkog preduzeća, Upravni odbor činit će pet članova, tri predstavnika većinskog kapitala iz kompanije RWE i po jedan iz “Elektroprivrede RS” i Vlade ovog bh. entiteta. Odluke će se donositi prostom većinom, što znači u startu da je upravljačka kontrola u rukama njemačkog partnera.

Prema ugovoru, projekat izgradnje četiri Hidroelektrane na Drini realizirat će se po principu BOT (Build-Operate- Transfer), pa će nakon isteka koncesionog ugovora (čije trajanje nije precizirano), izgrađeno ostati koncedentu, u ovom slučaju Vladi RS, koja nakon isteka koncesionog ugovora dobija HE: Buk Bijelu, HE kod Foče, HE Paunci i HE Sutjeska. Projektna instalirana snaga ove četiri hidroelektrane je skoro 410 MW.

Također, Vlada RS nije većinski vlasnik, već je to RWE u omjeru 60:40 posto. Sva četiri HE sklopit će posebne koncesione ugovore sa RWE. Danom stupanja na snagu ovog ugovora, njemački partner u korist Vlade RS kao bankarsku garanciju mora uplatiti 1, 9 miliona eura na račun Nove banke. Sva električna energija koja se proizvede u ovim HE prodavat će se po tržišnoj cijeni na domaćem i inostranom tržištu.

Iako se u medijima najavljuje da će koncesioni ugovor trajati 30 godina, a dobit se dijeliti od prodaje struje po tržišnoj cijeni i na domaćem i na inostranom tržištu, još nije jasno zašto tih 30 famoznih godina nije precizirano ugovorom.

Na ovo pitanje odgovor nema ni prof. dr. Aleksa Milojević, direktor Ekonomskog instituta RS-a.

“Ako nije jasno definirano ugovorom, koncesija može biti data i na 30, ali i na 300 godina. Drugo, upravljačka struktura je takva da će u svakom slučaju RS biti preglasana. U skladu sa osnovama tržišta i kapitala, čisto sumnjam da će i dobit biti ravnomjerno raspoređena kao i vlasnička struktura”, kaže sagovornik “Slobodne Bosne”.

Ono što je i njemu zapalo za oko jeste činjenica da se “likvidacija Elektroprivrede RS” spominje na desetine puta u ugovoru koji ima oko 80 strana. Da li je ovo najavljivani uvod u privatizaciju “Elektroprivrede RS”, za koju su, nezvanično saznajemo, također zainteresirani Nijemci?

“Ovo jednostavno predstavlja prodaju svih prirodnih bogatstava, vjerujem čak i “Elektroprivrede RS-a”, ističe Milojević.

Ipak, Vlada RS se u ugovoru u članu 2, tački 3 i stavci 4, osigurala za tok srednje i donje Drine. Razlog je više nego očigledan. Pregovori oko davanja koncesije za izgradnju još tri HE su već u toku sa italijanskim preduzećem Seci Energia.

Još vredniji energetski projekat procijenjene investicione vrijednost 800 milijuna eura planiran je na srednjem toku Drine, a provode ga zajedno elektroprivrede RS, Srbije i Italije. Projekat predviđa izgradnju tri hidroelektrane – Dubrava, Tegare i Rogačica, ukupne snage 320 megavata i godišnje proizvodnje 1.200 gigavat-sati struje koju bi u potpunosti otkupljivali Italijani. Prema utvrđenim principima ulaganja u zajedničku firmu koja bi upravljala hidroelektranama, italijanska kompanija “Seci Energia” bi imala 51 posto učešća, a elektroprivrede RS i Srbije po 24,5 odsto.

Koji je odgovor i da li postoji na koncesione ugovore, na čiju je štetnost upozorio i Hamed Mešanović, član Komisije za koncesije BiH, a zbog kojih se buni i Crna Gora?

Profesor Milojević najavljuje da će se žaliti na ustavnost ugovora koji je usvojila NS RS Ustavnom sudu RS-a, pa BiH.

“Potom ću u Skupštinu RS uputiti Nacrt Zakona o krivičnoj odgovornosti Vlade RS-a i poslanika koji daju saglasnost na ovakve ugovore koji su štetni po stanovnike RS-a i BiH”, najavljuje Milojević.

U cijeloj zavrzlami oko gradnje HE i milijardama vrijednih investicija, ne smije se smetnuti s uma da Crna Gora još nije dala suglasnost za izgradnju “Buk Bijele”, odnosno, na onom dijelu Drine koji predstavlja granični prijelaz BiH i naših susjeda.

Draženka Bećirović, portparolka ministarstva ekonomije i energetike u Vladi Crne Gore, potvrdila je našem listu da su naši susjedi zatražili uvid u svu dokumentaciju koja će dokazati da izgradnja ove HE neće imati štetan uticaj na eko-sustav oko Drine na crnogorskoj teritoriji. Također, Ambasadi BiH u Crnoj Gori proslijedili su pismo u kojem kažu da ne dozvoljavaju gradnju dok se ne utvrdi moguća štetnost na ekološki sistem oko sliva Drine.

“Također, insistiramo na trilateralnim sastancima sa predstavnicima Srbije i RS-a. Mi smo Crnu Goru proglasili eko-državom i naše je pravo, što nam je potvrdila i Evropska komisija, da prema Evropskoj povelji o zaštiti životne sredine štitimo svoje interese”, jasna je Bećirovićka.

Ekonomisti u RS-u upozoravaju na štetnost ovakvih ugovora, Crnogorci štite svoje, Srbijanci svoje, ekolozi svoje… Ostaje nejasno ko štiti interese države BiH?!

Izvor Slobodna bosna

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!