Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikePotrebe za biomasom...

Potrebe za biomasom ugrožavaju najsiromašnije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Sve veća potražnja u svetu za energijom dobijenom iz biomase mogla bi da utiče na promenu namene i oduzimanje zemljišta u siromašnim državama u kojima propisi o bezbednosti hrane i zaštiti imovine nisu dovoljni, saopštio je Međunarodni institut za životnu sredinu i razvoj (IIED). U izveštaju te organizacije se navodi da energija iz biomase čini 77% energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije u svetu a da drveće i drvenaste biljke čine 87% biomase koja se koristi.

“Ukoliko ostane nekontrolisan, pritisak da se obezbedi pristup zemljištu mogao bi da ugrozi obezbeđivanje osnovnih potreba za život i bezbednost hrane u najsiromašnijim zemljama sveta”, navela je ta neprofitabilna organzacija, sa sedištem u Londonu, i pozivala da se u javnosti posveti veća pažnja na globalne planove za povećanje proizvodnje biomase.

Vlade u svetu pokušavaju da smanje potrošnju fosilnih goriva i sve se više okreću biomasi a nove tehnologije omogućuju da se iz nje proizvedu tečna goriva ali i električna energija.

Samo u Britaniji postoje planovi da se poveća korišćenje biomase na skoro 60 miliona tona godišnje, dok se sada proizvodi samo milion tona u postrojenjima za proizvodnju struje od biomase, navodi IIED.

Korišćenje lokalnih izvora, kao što su šume u blizini elektrana, rešenje je koje favorizuju u Nemačkoj, Francuskoj i SAD.

Ipak, potraga za jeftinom zemljom, dobrim klimatskim uslovima i niskim cenama transporta mogla bi da usmeri investitore ka Africi i jugoistočnoj Aziji gde mnoge zemlje pate od nestašica hrane i nedovoljnih imovinskih propisa.

Uzgajanje biljaka za biomasu moglo bi da prouzrokuje izmeštanje siromašnih i marginalizovanih zajednica sa zemlje koju obrađuju generacijama ali nemaju formalna prava na nju, upozorava izveštaj. “Usevi za biomasu mogli bi takođe da se nadmeću za najbolju zemlju sa prehrambenim usevima što bi dalje dovelo do nedostatka hrane i još više marginalizovalo male proizvođače i farmere”, upozorava IIED.

Imajući u vidu da će potražnja za drvetom premašiti proizvodnju za 600% u nekim zemljama kao i brzinu kojom drveće raste u tropskim krajevima, neke razvijene zemlje bi mogle da se okrenu novim dobavljačima na jugu da bi popunili potrebe za biomasom.

Već sada proizvođači iz Brazila sve su zainteresovaniji da pokrenu izvoz drvnih ostataka u Evropu, a i Afrika će verovatno imati važnu ulogu u snabdevanju Evrope.

“Sve oči su uprte u hranu i biogoriva ali plantaže drveća za dobijanje biomase mogle bi uskoro postati važan pokretač u globalnoj trci za zemljištem”, rekao je Lorenco Kotula (Lorenzo Cotula), istraživač iz IIED i jedan od autora izveštaja.

Ulaganje u plantaže biomase moglo bi postati sve unosnije u godinama koje dolaze jer cene fosilnog goriva rastu dok cene biomase opadaju jer se unapređuje tehnologija za njeno dobijanje, navodi se u izveštaju. Plantaže biomase mogle bi da donesu i dodatne načine zarade kao što je trgovina kvotama za emitovanje štetnih gasova.

Izvor euractiv.rs

 

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!