Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković izjavio je da poziv stranim kompanijama za saradnju ni na koji način ne uključuje promenu vlasničke strukture tog javnog preduzeća.
Marković je novinarima kazao da su kompanije, dugogodišnji saradnici EPS-a, pozvane da učestvuju u izgradnji svojih postrojenja ili u privatizaciji fabrika u Srbiji, kako bi pokrenuli proizvodni ciklus opreme, delova i usluga koje su potrebne EPS-u.
„EPS je u poslednjih 30 do 40 godina platio pet milijardi evra za opremu, izgradnju, remonte, delove i usluge svetskim kompanijama. Ako bi nivo ulaganja tih kompanija u Srbiju bio 10 odsto od onoga što je EPS platio, to bi bile investicije od pola milijarde evra”, istakao je on.
Marković je kazao da, do sada, kompanije od kojih je EPS nabavljao opremu nisu imale ni jednu značajnu investiciju u Srbiji i njihov angažman ogledao se kroz aktivnost predstavništava i zastupnika, odnosno kroz trgovinu.
„Redovni nivo investicije Elektroprivrede Srbije koji godišnje odlazi na kompanije koje su predmet poziva je u proseku 100 miliona evra. Budući investicioni ciklus bi povećao bi taj iznos pet puta, a najveći deo tog kolača išao bi proizvođačima”, rekao je on.
Kako je podsetio, planom za investicije u elektroenergetici od 2008. do 2015. predviđeno je oko devet milijardi evra ulaganja u izgradnju novih kapaciteta za proizvodnju struje i remonte i revitalizaciju postojećih objekata.
Marković je kazao da su na nastavak saradnje pozvane kompanije koje su originalni proizvođači opreme sa kojima EPS radi poslednjih 40 godina.
„Nivo pouzdanosti snabdevanja potrošača, kojim se EPS diči, dobrim delom je plod kvalitetne opreme nabavljene od tih proizvođača”, istakao je on.
Marković je naveo da bi te kompanije dobile sigurno tržište u Srbiji održanje kontinuiteta saradnje sa EPS-om, ali i bolji pristup okolnim regionalnim tržištima, a mogli bi da očekuju i korišćenje podsticaja koje Srbija nudi investitorima.
On je istakao da je poziv otovren i za sve druge zainteresovane investitore u elektromašinogradnju u Srbiji.
Kako je naglasio, investitori u Srbiji imali bi kvalitetnu radnu snagu, sa nižom cenom rada, obezbeđeno tržište u srpskoj elektroenergetici i lakši pristup regionalnim tržištima, kao i mogućnost korišćenja sporazuma o slobodnoj trgovini.
„EPS i bez novih proizvodnih kapaciteta funkcioniše bolje nego ikad, a prosečna starost postrojenja je 36 godina. Dobrim delom zahvaljujući tome što je razvojna politika EPS-a bila usmerena ka najboljim tehnologijama i proizvođačima”, kazao je generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.
Elektroprivreda Srbije pozvala je 18 međunarodnih kompanija, sa kojima je EPS sarađivao u nabavci opreme i remontima postrojenja, da zajednički rade i sarađuju kroz novi investicioni ciklus.
Izvor beta.rs