Kompletno postrojenje treba da bude završeno za pet godina, a Evropska unija je za taj projekat, ukupne vrednosti 24 miliona evra, izdvojila pomoć od 15 miliona evra.
Vlada Srbije obezbedila je šest miliona evra, vlada Vojvodine 3,7 miliona, a ostatak opštine Vrbas i Kula, dok je holandska vlada izdvojila 1,2 miliona evra za studiju izvodljivosti.
Potpisivanju ugovora prisustvovali su šef kancelarije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer, potpredsednica vlade Srbije Verica Kalanović, ministar zdravlja Zoran Stanković, predsednik vlade Vojvodine Bojan Pajtić, ambasador Holandije Loren Stokvis, predstavnici opština Vrbas i Kula i izvođača radova.
Dežer je istakao da se izgradnjom centralnog postrojenja za preradu otpanih voda Vrbasa i Kule uvode evropske norme i standardi u očuvanju životne sredine, ali i sanira crna mrlja koju predstavlja Veliki bački kanal koji ugrožava životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Postrojenje će prečišćavati otpadne vode 120.000 stanovnika u opštinama Vrbas i Kula i industrijske otpadne vode velikih postrojenja u Vrbasu koji zagađuju Veliki bački kanal.
Zagađenje Velikog bačkog kanala, odakle voda otiče u reku Tisu, a zatim u Dunav, smatra se jednim od najvećih ekoloških problema u Srbiji.
Zahvaljujući donaci EU u Vrbasu je juče pušteno u pogon postrojenje za tretman medicinskog otpada, u vrednosti šest miliona evra.
Opšta bolnica u Vrbasu opremljena je specijalnim vozilom za transport zaraznog medicinskog otpada.
U Srbiji se godišnje prikupi oko 5.000 tona medicinskog otpada, od čega je 60 tona iz bolnice u Vrbasu.
Izvor beta.rs